Sorting by

×
BilgisayarTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYapay Zeka

Makine Öğrenmesiyle Kanda Akciğer Kanseri DNA’sı Tespit Edilebilir

Amerika’da farklı enstitülerinden araştırmacılar bir araya gelerek,  akciğer kanserinin erken teşhisi için, yapa zeka makine öğrenmesinin işe yarayabileceğini buldular. Nature dergisindn yayınlanan araştırmada, kan örneklerinde dolaşan tümör DNA’sının(ctDNA) makine öğrenme sistemleriyle bulunabileceği açıklanıyor.

Akciğer kanseri en ölümcül kanser türlerinden biri olmakla beraber, ne kadar erken teşhis edilirse o kadar hayatta kalma şansı artmaktadır. Maalesef akciğer kanserlerini teşhis etmenin en iyi yolu bilgisayarlı tomografidir. BT pahalı bir teknoloji olmasının yanı sıra, yanlış pozitif çıkarma olasılığı yüksektir. İşte bu nedenle tıp araştırmacıları kandan akciğer kanseri testi yapmanın yollarını arıyorlar. Alınan kan numunelerinde ctDNA’sı aramak bir insan teknisyen içinse çok zorlu bir süreçtir. Bu nedenle , araştırmacılar yapay zeka kullanarak kanda ctDNA’sı bulmayı denediler. Daha önce yapılan benzeri çalışmalarda makine öğrenmesiyle meme kanseri vb. kanser türlerinin erken teşhisinin yapılabileceği gösterilmişti.

Bu araştırmada ise küçük hücreli olmayan akciğer kanseri türü için makine öğrenmesi geliştirildi. Yapaya zeka bir kez eğitildi mi, gösterilen hasta için akciğer kanseri tahmini yapabiliyor.

Yapılan testte 1. Aşama akciğer kanseri hastalarında % 63 doğrulukla teşhis yapılabildi. Her ne kadar bu BT taramaları kadar iyi bir sonuç olmasa da, akciğer kanserine yakalanma riski yüksek olan hastaları gösterdiği düşünülürse gayet iyi görünüyor. Araştırmacılar, bu aşamadaki hastalarda genelde BT yapılmadığının da notunu düşüyor. Eğer hasta pozitif sonuç aldıysa, daha detaylı teste sokulabilir. Araştırmacılar bu testler sayesinde 600 ila 1200 kişinin hayatının uzatılabileceğinin altını çiziyor. Ayrıca bu yaklaşımın diğer kanser türleri için kullanılabileceğine inanıyorlar.

Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-03-machine-lung-cancer-dna-blood.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu