Sorting by

×
Bilimİlginç BilimTeknoloji HaberYeni İcatlar

Metal Paratonerlerin Yerine Lazer Paratonerler Geliştiriliyor

lazer paratoner-gerçek bilim

Bugün kullandığımız metal paratonerlerin modası geçiyor olabilir. Kudüs Hebrew Üniversitesi’nden bilim insanları son teknolojiyi kullanarak daha etkili ve verimli lazer paratonerler geliştirdiler.

Yüksek güçlü bir lazer gökyüzüne doğrultuğunda hava moleküllerini iyonlaştırır. Sonuç olarak, bir lazer kendi kendine ateşlendiğinde, iyonlaşan partiküller ardında bir plazma kanalı bırakır. Plazma kanalları ise eski çelik çubuklar gibi olmasa da, elektriği iletir.

Kudüs’teki Jenya Papeer liderliğindeki bilim insanları 100 femtosaniyelik lazerler atımları yaparak, 100 mic yarıçapında plazma kanalları oluşturmayı başardılar. Bun rağmen, bu plazma kanalları sadece 3 nanosaniye için soğuyarak sonlanıyor.

İşte bu süreyi 10 derece arttırmak için için, araştırmacılar 10 nanosaniyelik ikinci bir lazeri ilk lazerle birleştirdiler. Genişleyen lazer plazması kanalı sıcak ve iletken tuttu. İkinci lazerin gücünü arttırarak ya da ilave ışınlar ekleyerek, plazma kanallarının uzatılarak ömürlerinin arttırılabileceği düşünülüyor.

İlk plazma kanalı 1 metre uzunluğunda üretildi. Sonrasında araştırmacılar bu limitin lazerin odaklandığı lenslerde kaynaklandığını anladı. Sonu olarak 3 adet 1 metrelik plazma birbirine ilave edilerek 3 metrelik bir plazma oluşturuldu.

Bu sayede odak ayarlaması ve yeterli güce sahip lazerler sayesinde, plazma kanallarının birleştirilerek, istenilen uzunlukta bir paratoner oluşturmanın mümkün olduğu düşünülüyor.

Araştırma 22 Ekim 2015’de Frontiers in Optics Konferası’nda(San Jose,Kaliforniya) sunulacak.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Metal Paratonerlerin Yerine Lazer Paratonerler Geliştiriliyor - Vayb.me

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu