AstronomiMakalelerÜtopya

Dünya Dışı Hayat Arayışında Bu Dış Gezegen En İyi Aday Olabilir

Yeni keşfedilen süper-Dünya LHS 1140b soluk kızıl cüce yıldızının yaşanabilir bölgesinde bulunuyor. Cetus (Balina)[1] takım yıldızı içinde bulunan LHS 1140 yıldız bizim Güneşimizden çok daha küçük ve soğuk bu nedenle yörüngesindeki gezegenler Güneşi’ne daha yakın durabiliyor.İşte LHS 1140 b gezegeni, dünyanın yarısı kadar ışık alıyor ve tam yaşanabilir bölgenin ortasında bulunuyor.Yörüngesi de nerdeyse Dünya’dan görünebiliyor, 25 günde bir yıldızının önünden geçerken bir miktar ışığı bloke ediyor. Bununla beraber dünyadan 40 ışık yılı uzakta bulunuyor.

“Bu dış gezegen son yılda gördüğümüz en heyecan verici dış gezegen. Eğer dünya dışı yaşam arıyorsak, bu gezegenden daha iyi bir hedef ummamız oldukça zor,” diyor baş yazar Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Jason Dittmann

“Bu kızıl cücedeki koşullar onu özel kılıyor. LHS 1140 daha yavaş dönüyor ve diğer düşük kütleli yıldızlara göre daha az yüksek enerjili radyasyon yayıyor,” diye açıklıyor  ekip üyesi Cenova Gözlemevi’nden Nicola Astudillo-Defru.[2]

Hayatın varoluşu için, gezegenin sıvı yüzey suyuna sahip olması  ve atmosferinin halen yerinde olması gerekiyor. Kızıl cüceler halen genç yıldızlar olduğundan, yaydıkları radyasyon yörüngelerinden dönen gezegenlerin atmosferlerine zarar verebiliyor. Bu durumda gezegenin büyüklüğü düşünüldüğünden yüzeyinde milyonlarca yıldır magma okyanusu bulunabilir. Bu lav okyanusu atmosferi besleyerek, gezegendeki suyu besliyor olabilir.

Keşif başlangıç olarak MEarth tesisinde gerçekleştirildi, yıldızın önünden dış gezegeni geçerken ilk karakteristik dip pikleri tespit edildi. ESO’nun HARPS enstrümanı, Yüksek Doğruluklu Radyal hız Gezegen Arayıcı(High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) ile önemli devam gözlemleri yapılarak süper Dünya’nın varlığı onaylandı .Ayrıca HARPS sayesinde yörünge periyodu ve kütle yoğunluk ortaya çıkarıldı. [3]

5 Milyar Yaşında Süper -Dünya

Astronomlar gezegenin yaşının en azından 5 milyar olduğunu sonucuna vardılar. Ayrıca gezegenin Dünya’nın 1,4 katı (18,000 km çapında) daha büyük olduğu belirtildi. Ayrıca kütlesi Dünya’dan 7 kat daha fazla yani daha yüksek yoğunluğa sahip, bu gezegenin yoğun bir demir çekirdeğe sahip olabileceğini gösteriyor.

Bu süper-Dünya belki de gelecek gözlemleri  ve atmosferi karakterizasyonu için en iyi aday olabilir. Ekibin iki Avrupalı üyesi, Fransa, Grenoble’den Xavier Delfosse and Xavier Bonfils şöyle bağlıyor: “LHS 1140 sistemi belki de gelecekte Proxima b veya TRAPPIST-1 gibi gezegenlerden daha önemli bir şekilde yaşanabilir bölgenin karakterizasyonu için daha önemli bir hedef olabilir, “olarak bağlıyor [4,5]

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskopu’ndan gelecek gözlemler sayesinde LHS 1140b tam olarak ne kadar yüksek enerjili radyasyon yaydığı belirlenebilir ve böylece hayatı ne kadar desteklediği anlaşılabilir.

Yakın bir gelecekte ESO’nun Extremely Large Teleskopu gibi teleskoplar sayesinde LHS 1140b gibi istisnai gezegenlerin atmosferlerine detaylı incelemeler mümkün olabilecektir.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170419131727.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Dünya Dışı Hayat Arayışında Bu Dış Gezegen En İyi Aday Olabilir - Herşeyolog
  2. “Yakın bir gelecekte ESO’nun Extremely Large Teleskopu gibi teleskoplar sayesinde LHS 1140b gibi istisnai gezegenlerin atmosferlerine detaylı incelemeler mümkün olabilecektir.”=> Ve belki de, Dünyaya daha çok benzeyen, daha yaşanabilir yeni gezegenler de keşfedilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu