BilgisayarElektronikKimyaMakalelerTeknoloji HaberYeni İcatlar

İletken Polimer Film Kaplama Sayesinde Lensler Ekrana Dönüşecek

kontakt lens ekran

Yeni keşfedilen bir polimer film kaplama sayesinde kontakt lensler bilgisayar ekranlarına dönüşerek,yeni nesil tüketici elektronikleri için giyilebilir teknolojilere uygulanacak. Normalde akıllı gözlükler arttırılmış gerçeklik için geliştirilse de ,halen yeterince kullanışlı aygıtlar değil. Güney Avustralya Üniversitesi Future Industries Enstitüsü’nden  bilim insanları kontakt lenslerde elektriği ileten bir polimer kaplama geliştirerek, güvenli bir şekilde giyilebilecek bir teknoloji geliştirdiler. Bu sayede sağlık verileri gibi veriler göze aktarılarak gerçekten sanal bir gerçeklik yaratılabilecek.

Güney Avustralya Üniversitesi ultra ince film teknolojilerinin hayata geçirilmesi için umut vadeden gelişmelere imza atıyor. Daha öncesinde geliştirdikleri yansıtıcı film kaplama sayesinde, akıllı camlar üretilerek arabalar ve evlere giren ışık miktarı kontrolü sağlanmıştı. Ekip şimdi dikkatini medikal teknolojilere kaydırdı.

“ Geliştirdiğimiz film kaplama teknolojilerinin pek çok uygulama için potansiyel taşıdığını biliyorduk. Şimdi bir adım daha atarak biyo uyumlu ,nano boyutta iletken polimerleri doğrudan lensler üzerinde oluşturabiliyoruz, “diyor Yrd. Doç. Dr. Drew Evans.

Lensin ilk tabakası hidratlı hidrojen substratı ile yapılarak, PEDO adı verilen polimerin yüzeye adapte olması sağlandı. Bu polimer hem biyo uyumlu hem de hayli iletken. Ayrıca önceden plazmalanmış hidrojel içerdiğinden daha iyi yapışkanlık sağlandı.

Sonuç olarak üretilen prototip elektriği iletken güvenli bir kontakt lens olduğunu kanıtladı. Bu sayede minyatür elektrik devreleri kurularak ekranlar güç verilebilir ya da sensörlerle önemli hayati parametreler taranabilir.

“Gözün içindeki sıvılar kişinin sağlığına ilişkin parametreler içerir, şimdi hedefimiz kontakt lens üzerinde elektrik sensörleri oluşturarak kişinin sağlık durumunu gerçek zamanlı olarak tespit etmektir. Bir sonraki büyük adım iletken polimerler sayesinde bilgilerin okunmasıdır”, diyor Evans.

Google da benzeri bir teknolojiyle, şekeri ölçen bir kontakt lens geliştiriyor.Ayrıca Microsoft’unda benzeri projeleri mevcut.

“Bu materyallerin geliştirmemiz gerçekten önemli, çünkü bu teknoloji hem güvenli hem de kronik sağlık problemleriyle mücadele eden kişilerin sağlığını takip etmede hayatı daha kolay kılabilir,” diyor Evans.

 

Kaynaklar:

http://www.gizmag.com/electrical-contact-lens-glucose/41682/

http://phys.org/news/2016-02-coating-contact-lenses-screens.html#jCp

Thierry Moser et al. Hydrophilic Organic Electrodes on Flexible Hydrogels, ACS Applied Materials & Interfaces (2016). DOI: 10.1021/acsami.5b10831

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.