JeolojiMetalurji

Lavlar Demir Cevheri Kaynağı Olabilir

Jeologlar tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, bazı magmaların, biri demir açısından çok zengin olan iki ayrı sıvıya ayrıldığını keşfettiler. Bulguları, madencilik için yeni demir cevheri yataklarını keşfetmeye yardımcı olabilir. Demir cevheri yaklaşık 50 ülkede, Avustralya, Brezilya ve Çin ile birlikte en büyük üretici konumunda bulunuyor. Çoğunlukla mutfak aletlerine ve gökdelenlerdeki destekleyici kirişlerden, etrafımızdaki çelik nesneleri üretmek için kullanılır.

Demir cevheri yataklarının çoğu tortul kayalarda bulunur. Diğerleri Şili’deki El Laco ve İsveç’teki Kiruna gibi volkanik komplekslerde çıkarılır. Kiruna tipi tortular olarak adlandırılan bu demir cevheri yatakları, küresel demir üretiminin yaklaşık % 10’unu oluşturmakta, ancak hiç kimse nasıl oluştuğunu bilmemektedir.

Nature Communications’ da, KU Leuven, Leibniz Üniversitesi (Hannover )ve U Liège gibi kurumlardan gelen uluslararası bir araştırmacı ekibi, magmanın iki ayrı sıvıya bölündüğünde, demir cevheri yataklarının oluşturduğuna dair ilk kanıtları sundular.

Toprak ve Çevre Bilimleri Bölümü’nden Olivier Namur; “Önceki çalışmalar her zaman doğal kayaların dokusuna ya da bileşimine odaklanmıştı. El Laco’da bulunan tür gibi laboratuvarda magmanın çoğunu üreten ilk ekip olduk,” olarak açıkladı ve devam etti:

“Erimiş kayaların yeryüzünde yükselemediği zaman biriktirdiği magma odalarındaki koşulları yeniden üretmek istedik. Aynı zamanda yanardağların altındaki demir cevheri yataklarının oluştuğu yer burasıdır, bu nedenle magma odalarının sıcaklığını ve basıncını yeniden üretmeye değer görülmüştür. ”

“Bu yüzden, demirce zengin cevher örnekleri ve Kiruna tipi tortuları çevreleyen tipik lav karışımı oluşturduk. Bu, volkanların altındaki derin magma odasında var olduğuna inandığımız bir yığın magma bileşimi yarattı. Bir magma odasının koşullarına ulaştırmak için, karışımı bir fırına koyduk ve sıcaklığı 1000-1,040 ° C’ye kadar, basıncı ise Dünya’nın atmosferik basıncının yaklaşık 1000 katı kadar arttırdık.’’

‘’Bu koşullar altında sürpriz bir sonuçla karşılaştık. Magma iki ayrı sıvıya ayrılmıştı. Bu karışmazlık olarak bilinir.Bu sıvılardan birisi çok miktarda silika yani kum içerirken diğeri %40 dan fazla demir cevheri ve fosfor içermekteydi. Demir açısından zengin olan bu sıvı soğumaya başladığında, demir-fosfor Kiruna tipi maden yatakları elde edilmiştir. ”

“Eğer haklıysak, bu bulgular yeni demir cevheri yataklarının bulunmasına yardımcı olabilir. Bu demir için küresel talebi karşılayabilir ancak tek başına geri dönüşüm henüz yeterli değildir.”

 

 

 Kaynak : 

KU Leuven. “Lavas in the lab could lead miners to new iron ore deposits.” ScienceDaily. ScienceDaily, 12 April 2018. <www.sciencedaily.com/releases/2018/04/180412085734.htm>.

Referans:

Tong Hou, Bernard Charlier, François Holtz, Ilya Veksler, Zhaochong Zhang, Rainer Thomas, Olivier Namur. Immiscible hydrous Fe–Ca–P melt and the origin of iron oxide-apatite ore depositsNature Communications, 2018; 9 (1) DOI: 10.1038/s41467-018-03761-4

Daha Fazla Göster

Sedat Emir

Çukurova Üniversitesi Kimya Bölümü, Fizikokimya anabilim dalında doktora öğrencisiyim. İlgi alanlarım; Kimya, Enerji, Enerji Depolama, Yenilenebilir Enerji, Organik Kimya ve Fizikokimya. Daha yaşanılabilir, bilgi ve sevgi dolu bir dünya için bilimsel çalışmalarım/çalışmalarımız devam etmektedir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Lavlar Demir Cevheri Kaynağı Olabilir - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Lavlar Demir Cevheri Kaynağı Olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.