Sorting by

×
DeneyselFizikİlginç BilimMetalurjiVideobilim

Zırh Delen Kurşunları Parçalayan Zırh Yapıldı

Kompozit metal köpükler halen pek bilinen materyaller olmasa da oldukça umut vadediyorlar. Geçtiğimiz sene araştırmacılar, bu hafif materyalleri kullanarak farklı radyasyon formlarını durdurmuştu. Yeni çalışmada ise aynı ekip, bu gözenekli metalleri kullanarak, zırh delen kurşunları durdurarak tuzla buz etmeyi başardı.

Metal köpükleri (foam metal) en basit tanımıyla erimiş metale  gaz kabarcıkları vererek, köpüklü bir karışım hazırlayarak hafif bir taban yaratmaya dayanıyor. Bu sayede mevcut metal alaşımlara kıyasla daha hafif ve halen dayanıklı bir materyal üretilebiliyor.

North Carolina Üniversitesi Makine ve Uzay ve Havacılık Mühendisliği’nden Prof. Afsaneh Rabiei, geçtiğimiz yıl X ışınlarını, gama ışınları ve nötron radyasyonunu bloke edebilen bir metal köpüğü üretmişti. Sonrasında bu malzemenin kalın kurşun levhalara bir alternatif olabileceği düşünülmüştü.

İşte Rabiei daha önceki çalışmasında bu malzemenin yüksek dayanımlı zırh üretiminde kullanılabileceğini gördü. Bu zırh, bor karbid seramiklerden oluşan bir çarpışma yüzü ve kompozit metal köpükten oluşuyor. Aynı kinetik enerji emici tabaka ve kevlar arka plakalar gibi. Bu malzemenin dayanıklılığını test etmek için Prof. Rabiei ve ekibi 7.62 x 63 mm çapında M2 zırh delici mermi kullandı ve National Institute of Justice (NIJ) standart test prosedürlerini kullandı.

“2,5 cm’den daha ince bir malzeme ile kurşunu durdurabiliriz ki, arkadaki oyuntu sadece 8mm kalınlığında. NIJ standartı 44 mm ‘e kadar zırh arkasında oyuntuyu kabul ediyor,” diyor Rabiei.

Prof. Rabiee çalışmasının gelecekte ultra hafif , kurşun-parçalayan zırhların yapılmasında kullanılabileceğini düşünüyor. Ayrıca uzay görevleri ve nükleer atıkların taşınmasında radyasyonun engellemesinde kullanılabilir. Araştırma Composite Structures dergisinde yayınlandı.

Kaynak : https://news.ncsu.edu/2016/04/metal-foam-tough-2016/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Zırh Delen Kurşunları Parçalayan Zırh Yapıldı | metalurjist.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu