Sorting by

×
BiyolojiDeneyselGenetikİklim Değişimiİlginç Bilim

Laboratuvarda Evrilen E.coli Bakterileri Karbondioksiti Yakıta Çevirebilir

Laboratuvarda genetiği değiştirilen Escherichia coli bakterileri sayesinde organik bileşikler yerine, karbondioksit kullanarak biyoyakıt üretilebilir.

E.coli bakterisinin genetiği değiştirilen özel suşları yıllardır biyoyakıt ve kimyasal üretiminde kullanılıyor , bunlar da genelde şeker ile besleniyor. İsrail Weizmann Bilim Enstitüsü’nden Ron Milo ve arkadaşları E.coli bakterilerini değiştirerek ,şeker yerine CO2 harcayacak şekilde geliştirildi.

Araştırmacılar E.coli genomuna atmosferik karbondioksiti biyokütleye dönüştürmeye yarayan genler ekleyerek , şeker metabolizma genlerini sildiler. Sonrasında bakteriyi bir süre laboratuarda beklettiler. 200 gün sonunda mikroplar başarıyla evrilerek, şekere ihtiyaç duymadan üremeye başladılar.

 Milo bakterilerin bu kadar güçlü bir dönüşüm geçireceklerini beklemediklerini söylüyor.

Araştırmacılar bakterilerin halen tükettiklerinden çok CO2 gazı  saldığını fakat bunun gelecekte azaltılabileceğini düşünüyorlar.

E.coli çok kolay manipule edilerek değiştirilebilen bir biyoteknoloji aracıdır. Sınırsız imkanlar sunmaktadır. 

Örneğin ; çelik ve çimento endüstrisinde açığa çıkan CO2 kullanılarak insülin üretilebilir. “Bu tipte bir direkt evrim zaten Nobel ödüllü bir bilimdir ve bu da neden inanılmaz olduğunu gösteren bir örnektir, “diyor Sargent.


Kaynak:  https://www.newscientist.com/article/2224908-co2-guzzling-bacteria-made-in-the-lab-could-help-tackle-climate-change/#ixzz66qH56Jqe

Referans:

Gleizer et al. Conversion of Escherichia coli to Generate All Biomass Carbon from CO2Cell, 2019 DOI: 10.1016/j.cell.2019.11.009

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu