AstronomiFizikİlginç BilimUzay-Zaman

Güneş Fırtınası Mars’taki Radyasyonu İki Katına Çıkarttı

NASA geçtiğimiz ayın başlarında yörüngedeki Mars uydularından, güneş fırtınası nedeniyle çok parlak bir küresel aurora tespit etti. Mars’ı keşfetmek isteyenler için bu güneş fırtınası, yüksek dozda radyasyonla eş anlama geliyor.

Mars yörüngesindeki NASA’nın MAVEN uzay aracı Mars atmosferinde 25 kat daha parlak bir ultraviyole aurora gözlemledi. 11 Eylül’deki güneş fırtınasında  Dünya’dan tespit edilebilecek kadar büyük bir taçküre kütle atımı (coronal mass ejection ) gerçekleşti, bu esnada dünya Güneş ters tarafındaydı.

Taçküre kütle atımı gerçekleştiğinde Güneş patlayıcı bir şekilde yeniden hizalandı ve plazma adı verilen büyük manyetik parçacıklar fırlattı. Bu plazma kütleleri, saatte milyonlarca km hız yaparak, gezegenin manyetik alanına çarptılar. Bu da jeomanyetik bir fırtına oluşturarak, gezegenin atmosferinden salınan tanecikleri yakaladı.

İşte bu salınım atmosferde reaksiyona neden olarak, salınan fotonları tetikledi ve nefes kesici bir aurora yarattı . MAVEN Mars aurorasını morötesi ışıkta gözlemledi.

MAVEN

 

Curiosity’de Radyasyon Ölçtü

Ayrıca Mars gezgini Curiosity “Merak”da RAD teknolojisi ile yüzeye ulaşan radyasyon miktarını ölçtü.

MAVEN ve yörüngedeki pek çok uzay aracı bu havai fişek gösterisini izledi. Uzay ve Mars seyahatlerinde radyasyon maruziyeti halen büyük önem taşıyor. NASA astronotlarını halen nasıl radyasyondan koruyabileceği üzerine çalışıyor.

Böyle bir fırtınada kaşiflerin bir yere sığınması gerekiyor. NASA bu gibi uzay hava durumlarının izlenmesi ile uzay görevleri için faydalı bilgiler sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca 11 Eylül’de gerçekleşen bu gibi fırtınalar MARS’ın atmosferinin nasıl kaybolduğuna dair ipuçları taşıyabilir.

Kaynak  : NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Marsta Bulunan Radyasyon Arttı Sebep : Güneş Fırtınası | Bilim Doğası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.