Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreGenelİklim Değişimiİlginç Bilim

Grönland’ dan Dev Bir Buzdağı Koptu !

Bilimadamlarının uzun süredir izlediği özel bir bölge olan Grönland’ daki  Petermann Buzulu’ nun kuzeyinden devasa bir parçanın koptuğunu belirttiler.Devasa buzdağının yaklaşık 120 km2 yer kapladığı(yaklaşık Tuzla 123 km2, Sarıyer 151 km2) belirtiliyor. Bilimadamları nedeninin küresel ısınma olduğunu ve bunun Grönland’ da son yıllarda çarpıcı iklim değişiklikleriyle bağlantılı olduğunu düşünüyorlar.

Bazı bilimadamları ise bunun doğal bir olay olduğunu düşünse de, kopan kütlenin büyüklüğü diğerlerini endişelendiriyor. Ohio Üniversitesitesi’ nden buzul bilimci Ian Howat ” Kopan parçanın büyüklüğünü açıklamak için halen düşünüyoruz.” dedi. Bazı Grönland buzulları gerçekten çok hızlı ilerliyor ve elde edilen veriler global sıcaklıktan beş kat daha hızlı ısındığını gösteriyor. Bölgedeki sıcaklıklar son 30 yıl içinde 2.2 C derece arttı.

NASA’ dan buz bilimci Eric Rignot bu olay için , ” Artık bu olanlar doğanın parçası değil” dedi. Bu yeni buzul dağı ise daha küçük parçalara bölünerek Newfoundland,Kanada’ ya kadar sürüklenecektir. 2010′ daki buzdağı da aynı rotayı izlemişti. Aynı zamanda bu aynı zamanda kuzey kutup bölgesinde şimdiye kadar kaydedilen en büyük deniz buzulu oldu.

Kaynak: http://www.ajc.com/news/nation-world/glacier-in-north-greenland-1479607.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Grönland Buz Tabakasında Eşi Görülmemiş Erime - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu