Sorting by

×
BilgisayarFizikÜtopyaUzay-Zaman

Zaman Yolculuğu Yapan Kuantum Bilgisayarlar

computingwit

Geçmişe bir mesaj yolladığımızda, bu mesaj neden kilitlenir ve kimse mesajı okuyamaz ? Bunun nedeninin bugün halen çözülemeyen problemler olduğu öne sürüldü. Npj Quantum Information dergisinde yayınlanan araştırmada, uluslararası araştırmacılar zaman yolculuğundaki kuantum parçacıklar için öneride bulundu.

Bu araştırmada açılamayan bu mesajın fazlasıyla yararlı olabileceği belirtildi. Eğer deneyde mesaj gönderilmeden önce laboratuvarda diğer bir sistemle kuantum dolanıklığa giriyorsa bu doğru olabilir. Kuantum dolanıklık , sadece kuantum fiziği dünyasında mümkündür ve zaman yolculuğu mesajı ile laboratuvar sistemi arasında korelasyonlar yaratır. Bu korelasyonlar kuantum bilgisayarlara güç verebilir.

On yıl önce Dave Bacon adlı araştırmacı zaman yolculuğu kuantum bilgisayarların , matematikçilerin bir araya getirmekte zorlandığı, bir grup problemi (NP –complete problemleri) çabucak çözebildiğini göstermişti. Dave Bacon şu an Google’da çalışıyor.

Problem Bacon’ın kuantum bilgisayarının kapalı zaman benzeri eğrilerde zaman yolculuğu yapmasından kaynaklanıyordu. Bu yollar uzay-zaman dokusuna doğru kendi döngülerini kendileri yaparlar. Genel görelelik sayesinde bu yollar solucan delikleri olarak da bilinen uzay-zamana doğru eğilmeler yapıyor.

Fizikçiler nedenselliği tehdit ettiğinden, bu gibi fırsatların artmasını durdurmak zorundalar ki, bunun en bilinen paradoksal örneği,  zamanda yolculuk yaparak dedenizi öldürerek kendi varlığını geçersiz kılmanızdır. Tabi bu problem sadece aile bağlarını tehdit etmiyor. Zaman çizgisinde bir kırılma yaratacağından kuantum fiziği için de nedenler doğurur. Son 20 yılda yapılan araştırmalar kapalı-zaman benzeri eğrilerin varlığı kuantum fiziğinin temel prensiplerini ihlal ettiğini gösteriyor. Belirsizlik ilkesi, kuantum özelliklerin doğasında bulanıklık(fuzzy) , bir parçacığın kuantum hallerinin kopyalanamayacağını gösteren no-cloning teorem kırılabilir.

Buna rağmen bu yeni çalışmada kuantum bilgisayarların açık zaman döngülerinde bile zaman yolculuğu yapan kübitlere sahip olduğunda, çözülemez problemleri çözeceğini ve nedensellik problemleri yaratmayacağını gösterildi. Çünkü nesnenin geçmişiyle ilgili hiçbir etkileşime imkan vermez : zaman yolculuğu yapan parçacıklar (veya veriler) asla kendileriyle etkileşime girmezler. Yine de, bu tuhaf kuantum özellikler imkansız işlemleri yapmaya izin vererek dokunulmamış kalır. “Her ne kadar klasik dede paradoksu gibi paradokslardan kaçınsak da, halen bu tuhaf sonuçları almaya devam ediyoruz,” diyor araştırmaya liderlik eden Mile Gu.

Mile Gu , Singapur Ulusal Üniversitesi Kuantum Teknolojileri Merkezi , Tsinghua Üniversitesi ‘nde çalışıyor. Diğer yardımcı yazarlar ise Oxford Üniversitesi, Avustralya Ulusal Üniversitesi, Queensland Üniversitesi’nden iştirak ediyor.

“Ne zaman bir fikir ortaya sunsa, millet bu etkinin olmasının yolu yok diyor. Fakat bu mümkün: kuantum parçacıklar zaman döngüsüne girerek süper işlem gücü kazanıyor ve geçmişte hiçbir parçacıkla etkileşime girmese bile. Bunun sebebi bir miktar bilginin dolanıklık korelasyonlarında yer almasıdır, işte biz bundan yararlanıyoruz,” diyor Queensland Üniversitesi’nden Jayne Thompson,.

Yine tüm fizikçiler açık zaman döngülerinin fiziksel evrendeki kapalı zaman döngüleriyle anlaşılacağı fikrine katılmıyorlar.

Kaynak : http://phys.org/news/2015-12-computing-with-time-travel.html#jCp

Araştırma Referansı :

Xiao Yuan et al. Replicating the benefits of Deutschian closed timelike curves without breaking causality, npj Quantum Information (2015). DOI: 10.1038/npjqi.2015.7

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Zaman Yolculuğu Yapan Kuantum Bilgisayarlar | bilimhaberleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu