BiyolojiGenetikİlginç BilimTıp ve Sağlık

Körlüğü Tedavi Eden İlaç 850,000 Dolar Olur Mu?

2017 Ağustos’ta FDA ilk gen ilacını ABD’de onaylamıştı. Kan ve kemik kanserinin çok özel bir tipinin tedavisi için ‘Kymriah’ tasarlanmıştı. Her tedavi başına 475,000 dolar fiyat biçilmişti. İşte birkaç ay sonrasında FDA nadir bir retina hastalığı için ‘Luxturna’ adlı gen terapisini onayladı. Bu sefer fiyat 850,000 dolar, yani yaklaşık 3.230.000 TL ki bu çoğu insanın ulaşamayacağı bir ilaç anlamına geliyor.

Gen terapileri ilaç endüstrisinin kaçınılmaz geleceğini ortaya koyuyor. Kymriah genetik olarak modifiye edilmiş kanser avlayan bağışıklık hücreleri, Luxturna ‘da ise görme; sağlıklı gen değişimiyle sağlanıyor.Gen terapileri sayesinde tek bir dozla spesifik bir hastalığı tedavi etmek mümkün.

İlaç endüstrisi böyle zorlu problemleri çözmek milyonlarca dolar ve yıllarını harcıyor. Bu nedenle bu kadar ileri bir teknoloji ilacın fiyatının bu denli yüksek olması her ne kadar bazılarımıza normal gelse de, bence değil. İlaç endüstrisi özellikle ABD’de ilaçlara bu denli acımasız fiyatlar biçebilir. Normalde fiyatı maksimum 100 dolar olabilecek bir ilaç, ABD’de 1600 dolara satılabiliyor.

Yine de gen terapileri yaygınlaşırsa, fiyatın da düşeceğini öngörmek olanak dışı değil.

İlaç firmaları buna rağmen, böylesine pahalı ilaçlar için yeni ödeme  modelleri geliştirerek, çığır açıcı terapileri sunmaya çalışıyor.

Spark Therapeutics eğer tedavi etkili olmazsa , geri ödeme sistemi öneriyor. İki ayrı kategorisi var; kısa dönemli etki (30-90 gün) ve uzun dönemli etki (30 ay) olarak değerlendiriliyor.

Artık bu tedaviler gerçek hayata uygulanabiliyor, bu ilaç sanayinin geleceğini tümüyle değiştirecek potansiyeli doğuruyor. Yine de sigortalar ve sigorta müşterileri için bu tedaviler daha ulaşılır olmayı umut ediyor. Tabi tümüyle arz talep meselesi, ilaçlar satarsa dahası gelecektir. Yine bu kadar yüksek fiyatlardaki ilaçlara , belli bir kesimin ulaşacağını düşünmek işten bile değil.

Kaynak: Spark Therapeutics

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Körlüğü Tedavi Eden İlaç 850,000 Dolar Olur Mu? - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.