Sorting by

×
Doğa ve ÇevreMakalelerVeterinerlik

KÖPEKLER FOTOĞRAFLARDAN DİĞER KÖPEKLERİ TANIYABİLİYOR

Köpekler resimlerden bile yüzleri tanıyabiliyor
Köpekler resimlerden bile yüzleri tanıyabiliyor

Doğada pek çok farklı köpek türü olmasına rağmen köpekler, diğer köpeklerin ve insanlar dahil pek çok hayvanın yüzünü ayırt edebiliyor. Fransa Lyon Ulusal Veterinerlik Okulu ve LEEC’ den Dr. Dominique Autier-Dérian ‘ ın yaptığı yeni araştırmaya göre, köpekler bunu görsel ipuçları kullanarak yapabiliyor.

Springer ‘ ın dergisi Animal Cognition ” Hayvan Bilişseli”nde yayınlanan araştırma köpeklerin  , diğer köpek türlerini ayırma kabiliyeti üzerine yapılan ilk araştırma olduğu belirtiliyor.

Aynı türler bazen sosyal hayatların bir araya geliyorlar. Bu toplanmalarda türün bireyleri arasındaki benzerlikleri algılaması ve aynı türden olduklarını bilmeleri gerekiyor. Günümüzde yapılan bu araştırma sayesinde bazı türlerde bireylerin birbirlerini daha kolay algıladığı, ayrıca bazı türlerin kendi türlerinden köpekleri resimlerinden kolayca ayırdığını ortaya koydu.

Autier-Derian ve ekibi büyük bir araştırma yaparak, 400’ den fazla saf ırktan köpeği test etti. Araştırmacılar büyük morfolojik farklılıklara rağmen, köpeklerin kendi türlerini belirmedeki bilişsel (kognitif)faaliyetlerini inceleyerek, köpeklerin diğer türlerle karşılaştığında görsel ipuçlarını kullandığını gözledi. Yani köpekler sadece fotoğraflardan bile türlerini tanıyabiliyor.

Araştırmacılar bilgisayar ekranında, melez ve saf ırktan 9 farklı  türün fotoğraflarını diğer köpeklere gösterdiler. Ayrıca araştırmacılar köpeklere diğer hayvan türlerinden 40 hayvanın resmini de göstererek, köpekleri farklı açılardan stimüle ettiler. Köpeklere sonuçta kendi türlerini seçebilecekleri 144’ den fazla fotoğraf göstermiş oldular.  Ekip, 9 köpeğin kendi türlerini ve diğer köpek türlerini ayırt edebildiklerini ve gruplandırdıktan sonra kendi türlerini tek bir kategoriye indirebildiklerini gördüler.

Sonuç olarak, bu köpeklerin her türlü değişkene rağmen diğer türleri ve kendi türleri ayırt edebildiklerini gösterdi. Yani bu dokuz köpek köpeklerin resimlerini gruplandırarak, aynı türleri kategorilere ayırabildiklerini gösterdi.

Böylece köpeklerin türlerini sadece koklayarak değil, görsel açıdan da ayırt edebildiğini gösterdi.İnsanlar Canis familyasını morfolojik açıdan olabildiğince genişletse de, biyolojik kimliklerin halen korunduğu bir gerçek.

 

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2013/02/130214103703.htm

Araştırma Referansı : 

  1. Dominique Autier-Dérian, Bertrand L. Deputte, Karine Chalvet-Monfray, Marjorie Coulon, Luc Mounier. Visual discrimination of species in dogs (Canis familiaris).Animal Cognition, 2013; DOI: 10.1007/s10071-013-0600-8
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu