Sorting by

×
MakalelerTıp ve Sağlık

Pankreas Kanserinin Tedavisinde Umut Vadeden Gelişme: Metabolizma Kontrolü

pankreas kanser

Araştırmacılar kolesterol metabolizmasını kontrol ederek, pankreas kanser hücrelerinin metastaz yapmasının azaltılabileceğini gösterdiler. Bu yeni tedavi için daha önceden ateroskleroz(damar yağ bağlaması) için geliştirilen ilaçlar kullanılacak.  “İlk kez kolesterol metabolizmasının kontrolüyle , pankreas kanserinin diğer organlara yayılmasını engelleyebileceğimizi gösterdik. Bu yaklaşımı test etmek için pankreas kanserini seçtik, çünkü kanser türleri arasında en agresifi pankreas kanseridir,” diyor Purdue Üniversitesi’nden Prof. Ji-Xin Cheng.

Prof. Cheng daha öncesinde de prostat kanserinin agresifliği  ile kolesterolün hücrelerde metabolize olması nedeniyle biriken bir bileşik arasında bağlantı bulmuştu. Bu bulgular sayesinde yeni teşhis ve tedavi metotları geliştirilebilir. Yeni araştırmada ise Purdue Kanser Araştırmaları Merkezi ve Biyomedikal Mühendislik Okulu, the Indiana Üniversitesi Simon Kanser Merkezi, Purdue Üniversitesi Karşılaştırmalı Patobiyoloji ve Biyokimya Bölümü’nden araştırmacılar yer aldı.

Elde edilen bulgular 2 Mayıs’ta Oncogene dergisinde yayınlandı. Daha öncesinde ateroskleroz tedavi için geliştirilen bir ilaç grubunun pankreas kanserinin ve diğer kanserlerin tedavisinde kullanılması amaçlanıyor.

pankreatik kanser

Ateroskleroz, arterlerde yağ birikimi, kolesterol ve diğer maddelerin kan akışını kısıtlaması ile oluşuyor.

Araştırmacılar insan pankreatik kanser numunelerinde ve hücre dizilerinde kolesteril esteri bularak, kolesterol esterleşmesi ve metastaz arasında bağlantı olduğunu gösterdi. Esterleşme kolesterolün hücrelerde depolanmasına imkan tanıyan biyokimyasal bir prosestir. Yüksek miktarlarda kolesterol, kolesteril esterinin kanser hücreleri içinde lipid damlacıkları halinde depolanmaların neden oluyor.

“ Araştırmada elde edilen bu sonuçlar, metastatik pankreas kanserinin kolesterol esterleşmesini inhibe ederek tedavi etmek için yeni bir strateji sağlıyor,” diyor İndiana Üniversitesi’nden Prof. Jingwu Xie

Araştırmanın baş yazarı ve doktora sonrası öğrenci Junjie Li, Raman spektromikroskopisi adı verilen analitik enstrümanı kullanarak yaşayan hücrelerdeki lipid damlacıklarının tek tek bileşimsel analizine imkan tanıdı.

“İnsan kanser pankreatik kanser numuneleri ve hücre serilerinde normal olmayan kolesteril esteri birikimi tanımladık. Farelerde kolesterol esterleşmesi yoksunluğunda pankreatik tümör büyümesinde ve metastazında önemli derecede düşüş gözlemledik,” diyor Li.

Elde edilen bulgular ateroskleroz tedavisi için geliştirilmiş avasimibe gibi ilaçların kolesteril esteri birikimini azalttığını gösteriyor. Pankreas kanseri genelde teşhisten birkaç ayında içinde hastanın ölümüne neden oluyor. Fakat bu yeni tedavi sayesinde pankreatik kanser hastalarının ömrünü bir yıla kadar uzatmak mümkün olabilir diyor, Prof. Cheng.

Kolesteril ester birikimi ACAT-1 enzimi ile kontrol ediliyor ve bu enzimin ifadesinin yükselmesiyle birlikte hastalarda hayat kalma oranı zayıflıyor.  Araştırmacılar pankreatik kanser hastalarından doku örneklerini analiz ettiler. Sonra ilaç tedavisini ortotopik fare modelime uygulandı.

Elde edilen görüntülerde Raman spektral analizinde lipid damlalarının sayısının azaldığı ve lipid damlalarında kolesteril ester önemli miktarda düşüşü tespit edildi. Prof. Cheng, ilacın kilo kaybına yol açmadığı ve karaciğer,böbrek,akciğer ve dalakta toksisite gözükmediğini belirtiyor.

Elde edilen bulgular kolesteril ester depolanmasının engellemesiyle, özellikle endoplazmik retikulumun hasarına yol açarak, protein ve lipidin sentezinin asıl anahtarını engelleyerek kanserli hücreleri öldürdüğünü gösterdi.

“Avasimibe kullanarak, yani ACAT-1 potent inhibitörüyle, pankreatik kanser hücrelerinin ACAT-1’e normal hücrelerden daha fazla duyarlı olduğunu gördük,” diyor.

Yapılan ek araştırma ile ACAT-1 inhibisyonunun anti-kanser etkisinin avasimibeye spesifik olduğunu onayladı.

“Elde edilen sonuçlar , dört haftalık avasimibe tedavisinin , kayda değer şekilde tümör büyüklüğünü baskılayarak, büyük oranda tümör büyüme hızını azalttığını gösterdi,” diyor Purdue Kanser Araştırmaları Merkezi’ndan yardımcı yazar ve Direktör Robert Wallace Miller.  “Lenf düğümlerindeki metastatik lezyonlar ve uzantılı organlar çalışmanın sonunda değerlendirildi. Avasimibe tedavi edilen grupla karşılaştırılan kontrol grubunda, lenf düğümlerinde çok daha fazla metastatik lezyon saptandı. “

Kontrol grubundaki her farenin karaciğerinde en azından bir metastatik lezyon olduğu gösterildi. Buna karşın, avasimibe ile tedavi edilen grupta , karaciğerde tek bir lezyon gösterildi.

Araştırmacılar tedaviyi klinik kullanıma kazandırmak için çalışmalara devam ediyor.

İleri Okuma : J Li et al, Abrogating cholesterol esterification suppresses growth and metastasis of pancreatic cancer, Oncogene (2016). DOI: 10.1038/onc.2016.168

Araştırma Referansı : Oncogene

Kaynak : Purdue University

http://medicalxpress.com/news/2016-05-treatment-pancreatic-cancer.html
pankreas kanseri

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu