Sorting by

×
KimyaTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Kokain Bu Yeni Cihazdan Kaçamıyor

Şimdiden insanlarda kokain alımını tespit eden bazı sistemler olsa da , ne kadar uyuşturucu alındığını söyleyemiyor. Ayrıca bazen bu testler yanlış sonuçlar verebiliyor. Fakat Surrey Üniversitesi ve Advion Ltd tarafından tasarlanan yeni bir sistem alınan kokain miktarını daha güvenilir bir şekilde ölçebiliyor. Advion tarafından özel tasarlanan bu minyatür kütle spektroskopi cihazı, çevirmelerde, hapishanelerde , nezarethanelerde ya da kriminalde kolayca kullanılacak şekilde tasarlandı.

Cihaza yerleştirilen idrar ve tükürük numunesindeki kokain , diğer maddelerden ayrılarak içinde ne kadar olduğu tespit edilebiliyor. Spektrometre benzoylecgonine seviyesini yani vücut tarafından metabolize edilen kokain miktarını ölçüyor. Kromatografi olarak muhtemelen sıvı kromatografisinden yararlanıyor olabilir .

Buna karşın klasik metotlarda kokaine bağlanabilecek bir antibadi kullanılıyor.  Buradaki problem ise miktarın azlığı veya fazlalığı fark etmiyor, ayrıca antibadiler diğer maddelere de bağlanarak yanlış pozitifler verebiliyor.

“Yüzey kütle spektroskopisi numunenin yüzeyindeki kimyasal bilgiyi edinmek için pek çok disiplinden yararlanıyor. Buna rağmen bugüne kadar bunu ucuz ve portatif olarak yapabilmek mümkün değildi,” diyor doktora öğrencisi Mahado Ismail,

Bilim insanları şimdi bu teknolojiyi diğer yasadışı uyuşturuculara uygulamayı düşünüyor. Araştırma Analytical Methods. dergisinde yayınlandı .

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kokain Bu Cihazdan Kaçamıyor - Tarihi Sırlar, Hayvanların Dünyası, Nasıl Yapılır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu