Sorting by

×
DeneyselMakalelerTıp ve Sağlık

Kısa Süreli Yoğun Egzersizin Metabolik Sağlık Üzerinde Çarpıcı Etkileri Olduğu Bulundu

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, kısa süreli yoğun egzersiz patlamalarının vücut fonksiyonlarını sağlayan metabolit sirkülasyonları üzerinde çarpıcı etkileri olduğu gösterildi.

Düzenli egzersizin, vücudun kansere saldırma kabiliyetinden, öğrenmeyi iyileştirmeye, Alzheimer ve bunamaya karşı korumaya kadar bir çok faydası olduğu biliniyor. Massachusetts General Hastanesi’nden bilim insanlarının yürüttüğü çalışmada, metabolik fonksiyonun nasıl etkilendiği ve sağlık üzerinde vurucu etkileri araştırıldı.

“Egzersizin kardiyak,vasküler ve enflamatuvar sistemler üzerindeki etkiler hakkında daha fazla bilgimiz olsa da, araştırmamız egzersizin  spesifik metabolik yolları egzersiz yanıtı değişkenlerine ve uzun vadeli sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirerek, egzersizin metabolik etkisine kapsamlı bir bakış sağlıyor. Bizi en çok etkileyen kısa süreli egzersizin metabolit seviyelerini düzenleyerek; insülin direnci, oksitatif stres, vasküler reaktivite ,enflamasyon ve uzun ömür gibi anahtar vücut fonksiyonlarına olan etkisidir, “ diyor kıdemli yazar Gregory Lewis.

12 Dakika Sıkı Spor Yapmak Yetiyor

Lewis ve ekibi bu sonuca varmak için 411 orta yaşlı erkek ve kadını inceledi. Araştırmada 12 dakikalık yoğun egzersiz öncesi ve sonrasında dolaşımdaki 588 metabolit seviyesine bakıldı. Dolaşım metabolitlerinin % 80’inin etkilendiğinde ve sağlığa yararlı değişimler oluştuğu keşfedildi.

Bu metabolitlerden biri olan glutamatın diyabet, kalp hastalıkları ve kısa ömürle ilişkili olduğu düşünülüyor ve % 29 düşüş gözlendi. Diğer bir metabolit DMGV metabolitinde ise % 18 düşüş gözlendi. Bu metabolitin de diyabet ve karaciğer hastalıklarıyla ilişkisi olduğu düşünülüyor. Ayrıca bilim insanları, bu metabolik tepkilerin cinsiyet ve vücut kitle endeksinden etkilendiği belirtiyor.

Bununla beraber, 1948lere kadar giden kalp araştırmalarıyla sübjelerin 3 neslini kapsayan veri alınabiliyor. Yani ekip, geriye dönük uzun dönemli metabolik sağlığı inceleyebiliyor. Hatta gelecekteki sağlık durumunu ve ne kadar süre yaşanabileceğini tahmin edebiliyor.

“Artık egzersizin vücudu nasıl etkilediğine dair moleküler temelleri daha iyi anlamaya başlıyoruz ve bu bilgiyi kullanarak egzersiz tepkisi desenlerinin etrafındaki metabolik mimariyi anlayabileceğiz. Bu yaklaşım, yüksek tansiyonlu veya diğer birçok metabolik risk faktörüne sahip kişileri hedefleme ve onları yaşamlarını daha erken dönemlerde daha sağlıklı bir çizgiye sokma potansiyeli doğuyor,” diyor yardımcı ilk yazar Ravi Shah.

Tabi bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız gerekiyor, yoksa nadiren yapmanız fayda sağlamayacaktır.

Araştırma Circulation dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Massachusetts General Hospital

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Exercising in the Cold Can Burn 3X More Fat, According to New Research - science atlas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu