Sorting by

×
Doğa ve Çevre

Kediniz Aslında Sizi Dev Bir Kedi Olarak Görüyor

kediler insanları kedi

Evdeki kediniz, size de bazen onun annesiymişsiniz ya da babasıymışsınız gibi geliyor mu? Cat Sense (Kedi Hissi) adlı yeni kitapta,  İngiliz Biyolog Dr. John Bradshaw kediler üzerindeki 30 yıllık  davranışsal çalışmasını topladı. Kitaba göre kediniz sizi büyük ve pek dost canlısı olmayan bir kedi gibi görüyor. Yani sizi de kendisi gibi beslenen, eğlenen vb. şekilde davranan büyük bir kedi gibi görüyor.Evcil hayvanlar ile ilgili faha fazla bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz. https://www.kizlarsoruyor.com/evcil-hayvanlar

Yıllardır evcil hayvan davranışları üzerinde çalışan Bradshaw, kedilerin etrafımızdayken neden farklı davrandığına ilişkin ilginç açıklamalar getirmiş. Kediler,  köpekler veya diğer evcil hayvanlara göre daha az evcilleşmiş aslında. Ayrıca onların avlanma için yaratılmış olduğunu düşünüyor. Kitaba göre; evcil kedilerin % 85’i , evcil olmayan kedilerle çiftleşiyor ve genelde yine vahşi kalıyorlar. İnsanlarla olan ilişkileri ve davranışları ise tümüyle iç güdüsel.

Örneğin kediniz size veya yatağın kenarına vücudunu sürttüğünde, annesinin göbeğine sürtmüş gibi hissediyor. Burdaki mesaj:” süt istiyorum” . Eğer ayağınıza veya elinize sürterse size başka bir kediymiş gibi davranıyor. Normalde kediniz kapıya fare getirdiği zaman , size ödül getirdiğini düşünebilirsiniz ama asıl amacı kurbanını daha güvenli bir yerde yemek. Fareden bir ısırık aldığında ise bizim verdiğimiz mamanın tadının çok daha iyi olduğunu anlıyor. Büyük şehirlerde pek fare görmüyorsanız nedeni kediler.

Bir dahakine minnoşu çağırırken, tekrar düşünün isterseniz, çünkü o sizi büyük bir kedi olarak görüyor.

Aslında ben kedimin beni büyük bir kedi olarak değil de , kendini daha çok bir insan sandığını düşünüyorum. Çünkü insanlar gibi onunda garip davranışları ve tuhaf hareketleri olabiliyor.

Kaynak : http://newsfeed.time.com/2014/01/07/actually-your-cat-thinks-you-are-a-giant-cat/

Gerçek Bilim 700. haberini sizinle paylaşıyor. 

700

oğuz sezgin ve kedisi joker
Ben ve Kedimiz Joker
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Kedi karakteri çok merak edilen bir konu,kediler köpekler gibi itaatkar olmadıkları için kedilerle anlaşmak daha zor olabiliyor başına buyruk yaşıyorlar

  2. Tüm hayvanları çok seviyorum, ama tek anlaşamadığım ırk kediler. Çocuklarım sürekli olarak kedi sahiplenelim istiyorlar, ama ne yaptıysam kediler beni bir türlü sevemedi. 2 yıldır komşumun bir kedisi var, yapmadığım şebeklik kalmadı ama beni sevmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu