Sorting by

×
BiyolojiElektronikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkVideobilimYeni İcatlar

Kas Gücünden Enerji Sağlayan Kalp Pili Geliştirildi

piezoelektrik kalp pili

Son yıllarda kardiyak pili yani kalp pili teknolojisi oldukça gelişti. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan pacemaker ;(kalp pili) teknolojisi sayesinde milyonlarca kişinin hayatı kurtuluyor. Her şeye rağmen bu cihazlar pille çalıştığından her 7 yılda bir değiştirilmesi gerekiyor.   İşte KAIST’den (Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü) bilim adamları  vücuttaki kaslardan elektrik üreterek vücutta uzun süreli kalabilecek bir implant geliştirdiler.

KAIST araştırma ekibinden Prof. Keon Jae Lee ve Prof. Doktor Boyoung Joungesnek esnek bir piezoelektrik nanojeneratör geliştirerek bir fareye taktı.  Bu kadar küçük bir bedende çalışabilen esnek düzenek gerçekten işe yarıyor.

KAIST tarafından yapılan önceki dönem deneylerde düşük maliyetlerde, daha büyük yer kaplayan esnek  nanojeneratörlerle deney yapmıştı.Kurşun magnezyum niobat-kurşun titanat(PMN-PT) kullanılırken bugün grafen oksit karbon nanotüp versiyonu kullanılıyor. Sonuç olarak yeni cihaz 8.2 volt ve 0.22mA elektrik enerjisi üreterek nanojeneratörler sayesinde ufak kas hareketlerini bile enerjiye çevirebiliyor. Elde edilen voltaj farenin kalbini doğrudan çalıştırmaya yetiyor.

Bu kendi kendine enerji üreten nano jeneratörler sayesinde kardiyak pacemakerların ömrü arttırılarak pil değiştirme ameliyatları azaltılabilir. Hatta bu sayede görüntüleme implantlarına da enerji sağlanabilir.

Bu sayede kalp krizleri engellenerek gerçek zamanlı kardiyak aritmi teşhisi yapılabilir.

Daha öncesinde kalbinde atması enerji sağlamaya yarayan diğer teknolojiler, örneğin ışık kontrollü non-viral optogenetikler gibi dış kaynaklar üzerinde çalışmalar sürerken, piezoelektrik jeneratörler buna öncülük edebilir.

Videoda fare kalbine bağlanan piezo elektrik jeneratörün işleyişini görebilirsiniz.

Kaynak : Gizmag

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu