MakalelerNanoteknolojiTıp ve Sağlık

Demir Nanoparçacıklar İmmün Hücrelerini Kanserli Hücrelere Karşı Aktif Etti

Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, tesadüfen anemi tedavisi için geliştirilen demir nanoparçacıkların bağışıklık sistemini tetikleyerek tümör hücrelerini yok edebileceğini keşfetti. Demir nanoparçacıklar bağışıklık sistemini aktive ederek, kanser hücrelerine saldırmalarına neden oluyor.

Piyasada mevcut demir  desteği enjektabl ferumoksitol  ve FDA tarafından onaylı ilaçta(Ticari ismi Feraheme™ ) demir nanoparçacıklar bulunuyor.

Farelerde yapılan çalışmada ferumoksitol, immün hücrelerini destekleyerek, tümörlerle ilişkili makrofajları  kanserli hücreleri öldürmek için teşvik ediyor. Bu da nanoparçacıklar sayesinde mevcut kanser tedavilerine tamamlayıcı olabilir. 26 Eylül’de Nature Nanotechnology dergisinde tanımlanan araştırmada, nanoparçacıkların farelerde tümörlere sızan truva atları gibi davranabileceğini tanımlandı.
“Gerçekten nanoparçacıkların makrofajları aktive ederek, farelerdeki kanserli hücreleri saldırmasına neden olduğu görmek oldukça şaşırtıcıydı. Bu konseptin insanlarda da işe yaraması gerektiğini düşünüyoruz,” diyor Stanford Tıp’tan Radyoloji Profesörü Heike Daldrup-Link.

Daldrup-Link’in ekibi 3 ayrı fare grubun üzerinde çalışmalarını gerçekleştirdi. Kemoterapiyle nanoparçacık verilen grup, kemosuz nanoparçacık verilen grup ve hiçbir şey verilmeyen kontrol gurubu deneyde yer aldı. Kontrol hayvanlarında nanoparçacık alan hayvanlar baskılandı.

Makrofajlar Uykularından Uyandı 

İzleyen test dizilerinde ne olduğu karakterize edildi. Laboratuvarda test edilen hücrelerde , tümörlerle ilgili makrofajların yani kansere karşı savaşacak makrofajların demir nanoparçacıkların yokluğunda hiçbir etkileri olmadığı gözlendi. Araştırmadan önce , tümörlerle ilişkili makrofajların her bir tümörlü hücreyi tespit ederek yediği biliniyordu.

 Buna rağmen büyük tümörler , tümör makrofajları kaçırarak onları durdurabiliyor ve kanseri durdurmak yerine kanseri büyümesine neden olmalarına neden oluyorlardı.

Bu araştırma demir nanoparçacıkların makrofajları değiştirerek, yeniden kanserle savaş durumuna getirebildiğini gösterdi. Buna kanıt olarak, makrofaj metabolizma ürünleri ve gen ifadelerine ilişkin izler gen ifadesinde  takip edildi.

Ayrıca farelere verilen dozlar  , FDA’in anemi tedavisin onayladığı ağırlık – dozaj miktarlarına göre düzenlenmişti.

Genelde metastaz yapan tümör ameliyatları sonrasında hastalara kemoterapiye ihtiyaç duyuyor, işte bu periyotta yan etkisi olmayan demir nanoparçacıklar verilebilir.

Kaynak : http://med.stanford.edu/news/all-news/2016/09/iron-nanoparticles-make-immune-cells-attack-cancer.html

 Araştırma Referansı :  Iron oxide nanoparticles inhibit tumour growth by inducing pro-inflammatory macrophage polarization in tumour tissues, Nature Nanotechnology,nature.com/articles/doi:10.1038/nnano.2016.168

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Demir Nanoparçacıklar İmmün Hücrelerini Kanserli Hücrelere Karşı Aktif Etti - HaberGaraj.com
  2. çok teşekkür ederiz….en büyük eksikliğimiz,bilimsel gelişmelerdenhaberdar olamamak…bu eksikliği tamamlamanız,çok sevindirici olay..tekrar teşekkürler…elimizden gelen yardım ne varsa hazırız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu