Sorting by

×
GenelREKLAM

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlığa ne iyi gelir? Konusu genellikle yaygın rahatsızlıklar içerisinde yer alan kabızlık doğrultusunda birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde, hamilelerde, yaşlılarda görülebilen kabızlık, erkeklerde veya kadınlarda belirli bir orana sahip değildir.

Bu nedenle birçok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık probleminin net olarak hangi nedene bağlı olarak ortaya çıktığının tespit edilmesi ve daha sonra bu nedene bağlı olarak tedavi sürecinin yürütülmesi çok daha doğru olmaktadır. Bazı yöntemler kısa süreli kabızlık probleminin ortadan kalkmasına neden olsa da kabızlığa neden olan ana etmen ortadan kalkmadığı müddetçe kabızlık şikâyeti sık sık tekrarlanacaktır.

Kabızlığa iyi gelen bazı uygulamalar ise şöyle sıralanabilir;

 1. Kuru ya da yaş incir tüketimi
 2. Kayısı tüketimi
 3. Gün içinde sıvı alımının artırılması
 4. Düzenli yürüyüş ve egzersiz yapılması

Kabızlığa Hangi Besinler İyi Gelir?

Kabızlık problemi görüldüğünde özellikle bazı besinlerin tüketilmesi önerilmekte olup bu besinler bağırsak hareketlerini düzenleyerek bağırsak florasının daha işlevsel hale gelmesini sağlamaktadır. Böylece daha iyi ve işlevsel olarak çalışan bağırsaklarda kabızlık problemi de zamanla ortadan kalkacaktır.

Bu nedenle kabızlık problemi görüldüğünde tüketilmesi önerilen bazı besin grupları ve besin önerileri şöyledir;

 1. Tam Tahıllı Ekmek,
 2. Makarna,
 3. Pirinç,
 4. Elma,
 5. Muz,
 6. Avuç İçi Boyutunda Kivi,
 7. Greyfurt Gibi Meyveler,
 8. Lahana,
 9. Karnabahar,
 10. Brokoli,
 11. Havuç ,
 12. Nohut,
 13. Fasulye,
 14. Mercimek,
 15. Yoğurt,
 16. Kefir Gibi Süt Ürünleri,
 17. Probiyotikler,
 18. Ispanak,
 19. Marul,
 20. Pırasa,
 21. Yeşil Yapraklı Sebzeler,

Diyetinizde kabızlığa iyi gelen yiyecekleri dahil etmek, vücudunuzun ihtiyacı olan lif miktarını almanıza ve düzenli olarak dışkı atmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, yeterli miktarda su ve egzersiz de kabızlık sorununu azaltmada faydalı olabilir.

Su Tüketmek Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Su tüketmek, kabızlığın önlenmesinde etkili bir yöntemdir. Su, dışkının yumuşamasına ve atılmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra dışkıyı yumuşatır ve bağırsak hareketlerini arttırır, böylece dışkı daha kolay atılır. Ayrıca, yeterli su tüketimi ile dışkının sertliği azaltılır ve kabızlık önlenebilir.

Günlük su tüketim miktarı kişiye göre değişebilir, ancak genellikle 8-10 bardak su tüketmek önerilir. Sıvı tüketimi sadece su içmekle geçerli olmayıp, meyve suyu, çay, kahve, süt gibi içecekler de su ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak, alkol ve kafein içeren içecekler, su düzeyini azaltabileceğinden az tüketilmelidir.

Kabızlık sorununuz varsa, su tüketiminizi arttırmak ve düzenli olarak dışkı atma rutininizi oluşturmak kabızlık sorununuzu azaltabilir. Ancak, kabızlık sorununuzun nedeni başka bir sağlık sorunu ise su tüketiminin yanı sıra doktorunuzun önerilerine uymak daha etkili olabilir. En etkili ağrı kesici

Uzun Süreli Kabızlık Hangi Komplikasyonlara Neden Olur?

Kabızlık, uzun süreli olarak devam ettiği takdirde, ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Aşağıda kabızlık nedeni ile oluşabilecek bazı komplikasyonlar arasında şunlar yer almaktadır;

 1. Sert ve kuru dışkının geçmesi sonucu oluşan anal yaralar.
 2. Bağırsak içinde oluşan kan damarlarının şişmesi.
 3. Dışkı atma işlemi sırasında kontrol edilemeyen dışkı kaçırma.
 4. Dışkının rektumun duvarından dışarı çıkması.
 5. Bağırsak duvarının iltihaplanması.
 6. Bağırsak duvarının içinde oluşan küçük keseler

Hangi Hastalıklar Kabızlığa Neden Olur?

Kabızlık genellikle yanlış beslenme, seyahat etmek, az sıvı tüketimi yapmak, az lifli gıda ile beslenmek gibi geçici ve düzeltilebilir nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi bazı durumlarda da ciddi hastalıkların belirtisi olarak görülebilmektedir. Kabızlık belirtisi olarak ortaya çıkan bazı hastalıklar şöyle sıralanabilir;

 1. Hipotiroid
 2. Diyabet
 3. Kalın bağırsak kanseri
 4. İrritabl bağırsak sendromu
 5. MS hastalığı
 6. Bağırsak tıkanıklığı yapan durumlar
 7. Divertiküler hastalığı
 8. Parkinson

Kabızlık Şikayetinde Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyım?

Genellikle kişiler, herhangi bir hastalık söz konusu olduğunda doktora başvurmak için ne gibi belirtilerin ortaya çıkması gerektiğini sıkça merak etmektedir.

Bu durum özellikle de kabızlığı çok da ciddiye almayan kişilerce sıkça merak edilmekte olup en çok araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Kabızlık problemi görüldüğünde doktora başvurmak için gerekli olarak görülen bazı belirtiler şöyledir;

 1. Dışkıda kan görülürse
 2. Kabızlık için alınan önlemler yeterli gelmiyorsa
 3. Karın ağrısı ve kramp hissi varsa
 4. Dışkılama uzun bir süre hiç olmuyorsa
 5. Aşırı şişkinlik hissi varsa ve geçmiyorsa
 6. İstemsiz kilo kaybı oluşursa

Bu durumların ve belirtilerin söz konusu olduğu zamanlarda kişilerin mutlaka kabızlık problemi için doktor muayenesi olması gerekmektedir. Bu süreçte acil olarak doktor randevusu alıp alamayacağınızı merak ediyor veya hangi doktordan randevu almanız gerektiğini bilmiyorsanız Doktor Bul sitesi üzerinden kabızlık probleminiz için oldukça kolay bir şekilde randevu almanız ve doğru doktoru bulmanız mümkündür.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu