Sorting by

×
AstronomiBilimİlginç BilimTeknoloji HaberUzay-Zaman

Japonya’nın İlk Ay Aracı SLIM Dünya’ya İlk Fotoğrafını Yolladı

Japon Ay sondası, Ay yüzeyinden ilk fotoğrafları yolladı. Tepe taklak duran SLIM(Smart Lander for Investigating) uzay aracının gönderdiği bu fotoğraf  Ay’ın taşlık moloz  kaplı yüzeyini oldukça detaylı bir şekilde gösteriyor.

Bu fotoğraf JAXA(Japonya Uzay Ajansı) uzay aracı kapamadan hemen önce çekildi. Uzay aracının tekrar ne zaman aktif hale geleceği ise belirsiz.

Bu fotoğrafa uzay aracının üstündeki MBC(Multi-Band Camera ) kamerasıyla alınan 257 siyah beyah fotoğrafın birleştirilmesiyle oluştu. Kameranın taraması durduğundan dolayı fotoğraf tamamlanamadı. Uzay aracı burnunun üstüne indiğinden, güneş panelleri yeterli enerji üretemiyor.

SLIM, hassas iniş kabiliyetlerine sahip sensörlerle donatıldığından dolayı ‘Moon Sniper-Ay Keskin Nişancısı’ olarak adlandırılmıştı.

Japonya bu uzay aracıyla; ABD, Rusya, Çin ve Hindistan’dan sonra Ay’a inen 5. Ülke oldu.

İnişten yaklaşık 3 saat sonra JAXA,  Güneş’in SLIM’in güneş panellerine gelmesiyle ayağa kalkacağı ve operasyonları yeniden başlatmaya hazır olacağı umuduyla, güç tasarrufu sağlamak için iniş aracını kapatmak gibi zor bir karar aldı.

Yine de bu kısa süre içinde SLIM bazı yararlı bilgiler yakalamayı başardı ve ajans şimdi yakınlaştırma yaparak ilgi çekici kayaları tanımlamaya ve isimlendirmeye başladı.

Aşağıda görebileceğiniz gibi, kayalara uygun SHIBAINU ve Toy Poodle gibi sevimli köpek temalı isimler verildi.

Köpek ismi verilen kayaların etiketlendiği Ay yüzeyinin yakın çekimi. (JAXA, RITSUMEIKAN ÜNİVERSİTESİ, AIZU ÜNİVERSİTESİ)

MBC ayrıca SLIM’in burun aşağı pozisyonda sıkışmış halini de görüntülemeyi başardı.

İniş aracı şu anda Ay’ın Shioli kraterinin yamacında yer alıyor.

İyi haber ise SLIM’in iki faydalı yükü LEV-1 ve LEV-2’nin SLIM kapanmadan önce konuşlandırılmış ve Ay’ın etrafında dolaşıyor olması.

LEV-2, kısmen Transformers’ın arkasındaki oyuncak şirketi tarafından geliştirilen şekil değiştirebilen bir gezgin.

“Tasarladığımız bir şey Ay’a kadar gitti ve o fotoğrafı çekti. Gördüğümde neredeyse yere düşüyordum,” diyor JAXA proje yöneticisi Shinichiro Sakai Associated Press’ten Mary Yamaguchi’ye.

“İstediğimiz yere inebileceğimizi gösterdik.Yeni bir çağa kapı açtık, ” diyor.

Eğer Güneş SLIM’in güneş panellerine tekrar çarparsa, görev tekrar ateşlenecek ve bilim insanlarının Ay yüzeyinin kimyasal bileşimini tanımlamalarına yardımcı olmak için bir dizi spektroskopik fotoğraf çekecek.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu