Alternatif EnerjiDeneyselElektronikFizikMühendislikYeni İcatlar

Sumitomo Lastiklerdeki Sürtünmeden Elektrik Üreten Cihaz Tasarladı

Araba lastiklerinden elektrik üretmek gerçekten enteresan bir fikir ve daha öncesinde Goodyear BH03 (2015) konseptinde gördüğümüz bir olay. Japon Sumitomo Rubber ise lastiklerde oluşan sürtünme kuvvetini kullanarak arabanın gösterge paneline ve ekipmanlarına elektrik üretebilecek ilginç bir lastik tasarımı yaptı.

Enerji elde eden lastik konsepti Japon Kansai Üniversitesi ile birlikte icat edildi. Böylece normal araba lastiklerine özel bir enerji elde etme ünitesi yerleştirilerek elektrik üretiliyor. İki lastik tabakası arasına elektrot,negatif yüklü film,pozitif yüklü film ve elektrot konuyor. Lastik yüzeyde ilerledikçe bu taban deforme olarak , sürtünme ile statik elektrik üretiyor.

Lastiğin içinde yer alan bu cihaz, gösterge paneli,aydınlatma ışıkları veya radyo gibi belli başlı ünitelere elektrik verebilir. Bu teknoloji olasılık dışı değil, çünkü daha önce de sürtünme ile elektrik elde edilebileceği gösterilmişti.

Henüz bu teknolojinin ne zaman piyasaya sürülmesine dair bir bilgi yok. Fakat Sumimoto bu teknoloji ile lastik basınç monitörleri gibi sistemlere güç verilebileceği belirtiliyor. Japan Teknoloji ve Bilim ajansı bu teknolojiye destek veriyor ve teknolojinin diğer cihazlara uygulanabileceğini umuyor. Tahminimce bisiklet, motorbisiklet gibi araçlara da uygulanabilir.

Kaynak: Sumitomo Rubber

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu