Sorting by

×
Doğa ve ÇevreMatematikTıp ve Sağlık

İyi Haber: Koronavirüsün Bulaşma Hızı Isınan Havayla Düşebilir

Dünya’dan gün geçtikçe, artarak COVID-19 koronavirüs vakaları gelmeye devam ediyor. Vaka sayısı 150 bini geçerken, ölü sayısı 5 bini geçmiş durumda. Yine de umudumuzu kaybetmek için, henüz çok erken ve önümüzde aydınlık günler var. İşte Çin’den araştırmacılar da aynen böyle söylüyor; havaların ısınmasıyla koronavirüsün yayılma hızının önemli derecede azalacağını öngörüyorlar.

Giderek ısınan havanın COVID-19’un bulaşma hızını yavaşlatacağına ilişkin bağlantı kuruldu.

Tsinghua ve Beihang Üniversitesi’nden veri bilimciler ve ekonomistler tarafından yapılan araştırmada, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden 4711 onaylı SARS-CoV-2 vakasına ilişkin veriler incelendi.

Bilim insanları, diğer hasta vakalarıyla arasındaki ilişkiyi inceledi. COVID-19 hastalarına dair istatistiksel analizler, modellemeler, hava istasyonu verileri ve hastalar arasındaki temaslar incelenerek veriler arasında ilişki kuruldu. Araştırmacıların ulaştığı sonuç ise umut verici:

Yüksek sıcaklık ve yüksek bağıl nem COVID-19 bulaşmasını önemli derecede azaltıyor. Bu sonuç önümüzdeki yaz ve yağış sezonunun gelmesiyle COVID-19 etkili bir şekilde bulaşmasını azalacağını gösteriyor. “

Tabi yine de bu veri analizinin kesin bir sonuç teşkil etmediğini ve virüsün yayılımının tümüyle durmayacağını söylemek gerekiyor.

Her şeye rağmen; öyle görünüyor ki, hızı kesilecek. Bu biraz teselli gibi gelecek ama önümüzdeki haftalarda havaların ısınmasıyla yayılma eğrisi stabilleşebilir. Eğer virüsün yayılma hızı düşerse, daha fazla insan tıbbi destek alabilir.

Kuzey yarımkürede hava giderek ısınsa da, güney yarımkürede havanın giderek soğuması vakaların sayısını arttıracaktır.

Umarız en kısa zamanda ilaç veya aşı bulunarak koronavirüs savaşında kayıpların azalmasına vesile olur.

Kaynak: https://futurism.com/neoscope/trump-coronavirus-oval-office

Konuyla ilişkili olarak önceki haberimizi okuyabilirsiniz.

Soğuk Algınlığı Yapan Virüsler Soğukta Daha Fazla Çoğalıyor 

https://www.gercekbilim.com/soguk-alginligi-yapan-virusler-sogukta-daha-fazla-cogaliyor/ .

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: İyi Haber: Koronavirüsün Bulaşma Hızı Isınan Havayla Düşecek - Vonelon.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu