Sorting by

×
AstronomiBilimsel GelişmeMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

İşte Galaksileri Birbirine Bağlayan Karanlık Maddenin İlk Görüntüsü

Waterloo Üniversitesi’nden bilim insanları galaksileri birbirine bağlayan karanlık maddenin ilk kompozit görüntüsünü yakalamayı başardı. Araştırma Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlandı.

Bu kompozit fotoğraf birkaç fotoğrafın birleşiminden oluşuyor ve evren boyunca galaksilerin bugüne kadar halen gözlenemeyen karanlık madde ile kozmik bir ağ doğrultusunda bağlandığını onaylıyor.

Karanlık madde, evrenin % 25’ini oluşturduğu düşünülen gizemli bir madde, çünkü parlamıyor, ışık yansıtmıyor veya absorblamıyor işte bu onu tespit edilemez kılıyor fakat bir istisna var kütle çekimi.

“Onlarca yıldır, araştırmacılar galaksiler arasında onları ağ gibi süper bir yapıyla bağlayan karanlık madde filamanlarının olabileceğini tahmin ediyordu. Bu imaj bize tahminlerimizin çok ötesini görmeye ve ölçmeye götürüyor, “ diyor Waterloo Üniversitesi’nden astoromi Prof. Mike Hudson.

Bu araştırmanın bir parçası olan Hudson ve yardımcı yazar yüksek lisans öğrencisi Seth Epps, zayıf kütleçekimsel lensleme tekniğini kullandı. Bu etki nedeniyle uzak galaksilerin fotoğrafları; görülmeyen bir gezegen, kara delik veya karanlık madde nedeniyle eğriliyor. Kanada-Fransa-Hawaii Teleskopu ile çok yıllık gökyüzü gözlemlerinden alınan resimlerde bu etki ölçüldü.

23,000’den Fazla Galaksi Görüntüsü

4,5 milyar yıl uzakta yer alan 23,000’den fazla galaksi çiftinden alınan fotoğraflar birleştirerek, kompozit bir resim veya harita yaratıldı. Bu da iki galaksi arasında karanlık madde mevcudiyetini gösteriyor. Sonuçlar karanlık madde filaman köprüsünün 40 milyon ışık yılından daha yakın olan sistemlerde en güçlü olduğunu gösterdi.

“Bu teknik sayesinde sadece evrende var olan karanlık madde filamanları değil, ayrıca bu filamanları galaksileri birbirine bağlayan uzantılarını da görebiliyoruz,” diyor Epps.

Kaynak: ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Seth D. Epps, Michael J. Hudson. The weak-lensing masses of filaments between luminous red galaxies. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, 2017; 468 (3): 2605 DOI: 10.1093/mnras/stx517

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: İşte Galaksileri Birbirine Bağlayan Karanlık Maddenin İlk Görüntüsü - Herşeyolog
  2. Önümüzde ki yıl devreye girecek James Webb teleskobuna kadar bu başarıyı beklemiyordum, bravo.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu