Sorting by

×
BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Erkek ve Kadınların Beyinlerinde Büyük Farklar Tespit Edildi

erkek ve kadın beyni arasındaki fark-gerçek bilimProceedings of National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre erkek ve kadın beyni arasındaki sinir ağları farklı. Yani erkek ve kadın beyni arasındaki fark var. Cinsiyete bağlı olarak çıkarılan gen haritalarında konnektom adı verilen bağlantılar erkek ve kadın beyni arasında kesin bir fark olduğunu gösteriyor.

Penn Tıp Fakültesi tarafından  yayımlanan araştırma, tipik bir erkek beynindeki sinir bağlantıları inceledi. Araştırmada, erkeklerde sinirler arasında bağlantılar beynin aynı lobundaki ön ve arka tarafları arasında kurulduğu anlaşıldı.

Kadın beyninde ise, sinir bağlantıları daha ziyade sağ ve sol loblar arasında, bir taraftan diğer tarafa doğru diziliyor.

Erkeklerin,  haritada yön bulmak ve kas kontrolü gibi konumsal alanlarda, kadınların ise hafıza ve önsezi gibi sözel alanlarda daha iyi olması, sinir bağlantılarının dizilimindeki farka bağlanıyor.

Bilim insanları, geçmişte ‘psikolojik deneylerle’ açıklanabilen kadın ve erkekler arasındaki zihinsel farkların, ilk kez fiziksel özelliklerdeki değişikliklerle açıklanabildiğini belirtti.
Önceki çalışmalarda cinsiyet farkına bağlı olarak beyinde farklılık olduğu gösterilse de , bunun beynin bilişsel(kognitif) yeteneklerine bağlı olduğu düşünülüyordu. Bu araştırmada 8-22 yaş arasında olan 521 kadın ve 428 erkek üzerinde yapılan testlerde cinsiyete bağlı değişiklikler saptandı. Difüzyon tensör görüntüleme (DTI) ile görüntülenen beynin tüm bağlantıları aydınlatılabiliyor.
Araştırmada kadın beyninin supratentorial bölgesinde büyük bağlanma gözlendi. Bu bölüm cerebrumu içeriyor beynin en büyük kısmı olup sağ sol kürelerin arasında bulunuyor. Diğer taraftan erkekler her iki kürede de büyük bağlanabilirlik gösteriyorlar. Buna karşın cerebellum, motor kontrolde büyük rol oynuyor. Erkekler beyin küreleri arasında büyük bağlanma gösterirken, kadınlar kürelerin içinde daha fazla bağlanma gösteriyor.

İşte bu bağlantılar erkeklere daha verimli bir koordine hareket sağlarken, kadınlara sol kürede analitik ve ardarda işlemlerde ve sağ kürede sezgisel bilgi edinme konusunda bağlantı sağlıyor. 13 yaşından küçük bireylerde cinsiyet pek fark yaratmazken, 14 yaş üstünde daha fazla fark yaratmakta.

Ayrıca 12-14 yaş arasında kızların dikkat, yüz  ve kelime hafızası ve sosyal bilişsellik testleri daha iyi çıkıyor. Erkekler ise konumsal işlemler ve sensorimotor hızlarında kızlardan daha iyiler.

Araştırmaya göre, beyindeki sinirlerin bağlarındaki fiziksel farklar, ergenlik döneminde ortaya çıkıyor.

Detaylı beyin haritalarının, kadın ve erkeklerin düşünce yapısındaki farkları anlamanın yanı sıra, cinsiyet bağlantılı psikolojik rahatsızlıkların anlaşılmasına da yardımcı olacağı belirtildi.

 

Kaynaklar : http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131202161935.htm

http://www.ntvmsnbc.com/id/25483494

Araştırma Referansı :

  1. Madhura Ingalhalikar, Alex Smith, Drew Parker, Theodore D. Satterthwaite, Mark A. Elliott, Kosha Ruparel, Hakon Hakonarson, Raquel E. Gur, Ruben C. Gur, and Ragini Verma. Sex differences in the structural connectome of the human brainPNAS, December 2, 2013 DOI:10.1073/pnas.1316909110
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu