BilgisayarHaberlerTeknoloji Haber

İPHONE 5 SONUNDA ÇIKIYOR MU ?

Çıkış Tarihi Kesinleşti mi ?

Apple sonunda gazetecilere davetiye yollayarak, iPhone 5 12 Eylül’de çıkarabileceğini gösterdi. Apple’ ın gönderdiği davetiyede 12′ nin gölgesinin 5 şeklinde olduğu ve yeni telefonun isminin iPhone 5 olabileceği belirtiliyor.

iPhone 5 tasarımı nasıl olacak?

iPhone 3 ve iPhone 4′ de olduğu gibi tasarım yine tümüyle değişecek.

2011′ de Apple’ ın 5 inç telefon yapacağı söylentisi boşa çıkarılmıştı. Buna rağmen, Daily Mail gazetesi Sony’ nin Apple’ a çok gizli 4 inç demo ekranlarını yolladığını belirtmişti.

 

Ayrıca Mayıs’ ın başında piyasaya sızan iPhone 5 arkasına bakılırsa 4 inç ekran, daha büyük hoparlörler ve çift tonlu fırçalanmış alüminyum kapağa sahip olacak gibi gözüküyor.

iPhone 5 Özellikleri

Taşınabilir çip teknolojisi takip edildiğinde dört çekirdekli bir iPhone 5 işlemcisi bekleniyor.Muhtemelen ismi de A6 olacak. Oyunlar için süper bir gelişme olacak. 9to5Mac ‘e göre bu işlemcinin 32 nm teknolojisiyle Apple tasarımıyla Samsung tarafından üretileceği öngörülüyor. İşlemci de S5L8950X’ dir.Aynı rapora göre 1 Gb ram’ e sahip olacak.Aşağıda gördüğünüz resme göre, yeni bir şarj istasyonu olacak ve bu daha küçük olacak. 30 pin yerine 19 pin şarj soketi içerecek ve en son çıkan Nano SIM teknolojisini kullanacağı söyleniyor. Financial Times ‘ da en küçük ve son SIM teknolojisine sahip olacağını duyurmuştu.

iPhone 5 backplate

  

iPhone 5 ‘de 4G/LTE desteği

Yeni iPad’ deki 4 G desteği nedeniyle ,herkes tarafından iPhone 5′ de de 4g desteği bekleniyor.

Steve Jobs  ve iPhone 5 Efsanesi

Steve Jobs ölene kadar iPhone 5′ in gerçekten özel bir telefon olması için çok çalıştığı belirtiliyor. iPhone 5′ in bu nedenle gerçekten sıradışı bir telefon olması bekleniyor.

iPhone 5′ un  Ekranı

Pek çok kaynak iPhone 5 ‘in ekranının 4 inç veya daha büyük olmasını öngörüyor.Digitimes’ ta 23 Mayıs 2011′ de yayınlanan bir diğer söylentiye göre ekranın eğimli cam ekran olacağı söyleniyor. Ayrıca Digitimes’ a göre Apple 200- 300 adet cam kesme makinası aldı. Çünkü maliyeti çok oluyor.4.6 inç retina ekran ve yeni bir dokunmatik teknoloji içerdiği de söyleniyor.

Ayrıca The Wall Street Journal ‘ın raporuna göre iPhone 5 ‘ de yeni bir hücre içi teknoloji kullanılarak, daha ince ve hafif bir ekran kullanılarak 4 inç ekrana sahip olacak.

iPhone 5 NFC- Dijital Cüzdan

Diğer bir spekülasyon da yeni iPhone NFC(Near Field Communication) teknoloji kullanılarak iPhone 5′ i bir çeşit kredi kartına çevirecek.

 

iPhone 4S review

iPhone 5 Kamerası

iPhone 4 ve iPhone 4s ‘in kamerasını Sony yapıyor. Sony tabi kameralarını en büyük teknoloji merkezlerinden birinde yapıyordu. Fakat tsunami ve deprem felaketinde sensör fabrikasının büyük zarar gördüğünü Sony’ den Howard Stringer Wall Street Journal’ e belirtmişti.Sony ocak 2012′ de yeni geliştirdiği arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörlerinin daha küçük olduğunu belirmişti. Ayrıca ön kameranın HD olacağı tahmin ediliyor.Bir diğer enteresan söylenti iPhone 5′ te yeni bir çeşit arka kapak olacağı ve bu kapağın kaydırabilir olacağı yönünde. Böylece kapak kayarak kameranın lensini değiştirmeye olanak sağlayacak.iPhone 5  Sıvı Metal(Liquid Metal) teknolojisini mi kullanacak?

Liquidmetal özel bir metal alaşımı, süper güçlü ve eşsiz özellikleri var. Yine iPhone 3G’ deki gibi SIM kart çıkarıcının benzerinn iPhone 5′ de olabileceği belirtiliyor. Tabi bunların hepsi sadece kuru gürültü de olabilir.

Peki iPhone 5’in  Fiyatı Ne Kadar Olacak ?

iPhone 5 için yine fiyatların aynı kalacağı, İngiltere satış fiyatını 500-600 sterlin civarında olacağı öngörülüyor. iPhone 4 veya 4S için biçilen fiyatların genelde birbirine yakın olduğu çıkış fiyatların yine bu modellere yakın olacağı söyleniyor. Tabi çıkış fiyatları yine yüksek olacaktır ama fiyat yine bugünkü 1800-2000 tl aralığına çekilecektir. Ayrıca 128 gb ‘lık pahalı bir modelinde olabileceği düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.