BiyolojiHaberlerTıp ve Sağlık

Çin’de 59 Kişiye Bilinmeyen Bir Virüs Bulaştı

Çin’in Wuhan şehrinde geçtiğimiz ay, bilinmeyen bir virüs vakası nedeniyle 59 kişi karantinaya alındı. Potansiyel epidemik olduğu düşünülen virüs için hükümet yüksek alarm düzeyine geçti.

Çinli yetkililer olayın başında 2002 ve 2003’de yüzlerce kişinin ölümüne neden olan SARS virüsünden şüphelendi. Pazar günü ise Wuhan yetkilileri virüsün yeni bir pnömoni(akciğer hastalığı-zatürree) türü olduğunu duyurdu.

Yetkilerin virüsün 59 kişiye bulaştığını ve hastaların karantinaya alındığını belirtti. Hastalardan 7’si ciddiyetini korurken, henüz ölüm raporlanmadı. Ayrıca tıbbi gözlem için hastalarla etkileşime gire 163 kişide, enfekte olan henüz yok. Yani insandan ,insana bulaştığına dair henüz kesin kanıt yok.

Enfeksiyon kapan bazı hastaların deniz ürünleri satan bir pazarda çalışması nedeniyle,  geçtiğimiz Çarşamba günü kapatılarak sanitize edildi. Pazarda deniz ürünlerinin yanı sıra kuşlar ve yılanlar da satılmaktaydı.

“Buradaki asıl endişe bu oyunun salgına neden olabileceğidir,” diyor Hong Kong Çin Üniversitesi’nden solunum sağlığı uzmanı David Hui Shu-cheong, CNN’e verdiği demeçte. Ayrıca bu hastalığın yeni bir tür pnömoni gibi gözüktüğünü belirtiyor.

Virüsün kökeni ve insanlara nasıl bulaştığı tespit edilmesiyle, yetkililere bu potansiyel yeni pandemik için duyulan endişenin gerekliliğini tanımlayabilir.

“Eğer sadece hayvanlardan insanlara geçen bir hastalıksa, Pazar kapatılarak , sanitize edildi. Bu insanlara bulaşma olasılığını düşürecektir. Solunum yolu virüsleri genelde insandan insana aktarılır. Önemli olan ne kadar bulaşıcı olduğudur,” diyor Hong Kong Üniversitesi’nden Leo Poon.

Kaynak: https://futurism.com/neoscope/fda-ban-vaping-pod-flavors

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu