Sorting by

×
BiyolojiGenetikMakalelerTıp ve SağlıkVideobilim

İlk Kez Kök Hücrelerden Fonksiyonel Mini Kalpler Üretildi

Sonunda bilim insanları ilk fonksiyonel  ve atan mini kalpleri üretmeyi başardı. Kök hücrelerden üretilen bu mini kalpler(organoid);kalpteki temel hücreleri fonksiyonel odacıklar ve temel damar yapısından oluşuyor. İşte bu mini organlar sayesinde kalp gelişimi daha iyi anlaşılarak, hastalığı tedavide daha iyi modeller oluşturulabilir.

Bilim insanları bu insan kalbi organoidlerini yapmak için önce, yetişkin insanlardan cilt ve kan hücresi numuneleri aldı. Sonra bu hücreleri indüklenmiş pluripotent kök hücrelere dönüştürdü. Bu hücrelerin özelliği, istenilen hücre tipine çevrilebilmesinden geliyor. Geçmişte bu hücreler kullanılarak; böbrek, karaciğer,akciğer,kan damarları ve hatta beyin gibi mini insan organları üretildi. İşte araştırma ekibi şimdi bu listeye kalbi ekledi.

“Bu proses sayesinde normalde embriyonun içinde olan kök hücreler gelişerek farklı hücre tiplerine ve kalpte bulunan mevcut yapılarak dönüşüyor. Hücrelere gereken talimatları verdiğimizde, hücreler koşullar uygun koşullarla birleştiğinde, ne yapacaklarını biliyorlar,” diyor kıdemli yazar Aitor Aguirre.

Araştırma ekibi, laboratuvarda yetiştirilen mini kalplerin, insan kalbinin fetüssel gelişimini yakından takip ettiğini ve bu prosese ışık tutacağını belirtiyorlar. 6. Güne gelindiğinde organoidler kalp gibi atmaya başlıyor, 15 gün olduğunda ise 1 mm çapında kürelere sığacak kadar büyüyor ve kompleks iç odacıkları tamamlıyorlar. Ayrıca tüm kardiyak hücre tiplerini de barındırıyor.

Daha önceki araştırmada sıçan kalpleri insan hücreleriyle doldurulmuştu. Bu yeni metodun en büyük avantajı ise organoidlerin daha çabuk büyümeleridir.

Araştırmacılar laboratuvarda bu mini kalpleri oluşturarak, doğuştan gelen kalp hastalıkları gibi durumlarda yeni tedavileri denemek için etik test platformları oluşturmayı amaçlıyor.

Araştırmanın önbasımı online olarak yayınlandı. Kalp hücrelerini aksiyon halinde videoda görebilirsiniz.

Yoluyla
Michigan State University
Kaynak
New ATLAS
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu