Sorting by

×
ElektronikVideobilimYeni İcatlar

İklim Zirvesi’nden Çıkan Akıllı Çevreci Bisiklet ‘ Kopenhag Tekeri ‘

2009′ da Kopenhag’ dan İklim Zirvesi’ nden çıkan akıllı bisiklet ya da diğer adıyla Kopenhag Tekeri (Copenhag wheel) sonunda piyasaya çıkıyor. Superpedestrian şirketinin ürettiği bu bisiklet gerçekten akıllı bir bisiklet aslında. Lityum iyon pilleri sayesinde 25 km/s hıza kadar çıkabiliyor ve diğer elektrikli bisikletlere göre oldukça az yer kaplıyor. Bu bisiklet o kadar hafif ki, sadece 5,9 kg. Değişebilir 48 voltluk lityum iyon pil içeren bisiklet 250 ve 350 wattlık iki motor seçeneğine sahip. Bisikletin menzili 50 km’ye kadar çıkıyor. Pil ve sensörler tümüyle tekerin içinde .

Asıl güzel tarafı ise basit bir akıllı telefon uygulamasıyla ve son nesil bluetooth 4.0 sayesinde telefonunuzun ekranında hava kirliliği, trafik durumu ve yaktığınız kaloriyi görebiliyorsunuz. Fiyatı da aslında oldukça makul yurtdışı için 699 dolar (tabi doların son yükselişine göre hiç makul değil) .

Bisikletin bir diğer özelliği de son nesil arabalarda olan rejeneratif frenler. Bisiklette frene bastığınızda oluşan enerjiyi elektrik enerjisi olarak bataryalara depoluyor. Bu sayede daha uzun menziliniz oluyor. Ayrıca iddiaya göre bu teker sayesinde bisiklet daha kolay yol alıyor ve yormuyor. Bu tekeri isterseniz sizde kolayca bisikletinize takıp bisikletinizi akıllı bisiklet yapabiliyorsunuz.

Yeni uygulamalar yükleyerek tekeri güncelleyebilir ya da tekeri bir tuş hareketiyle kilitleyebilirsiniz.

Çok güzel bir tasarıma sahip olan bisiklet, geleceğin basit ve akıcı tasarımını yansıtıyor. Smart Control yani akıllı kontrol adı verilen sistem sayesinde tekerlere aktarılan güç otomatik olarak değişiyor. Örneğin pedallara siz ne kadar sert basarsanız bisiklet bunu algılıyor ve tekerleğe gelen gücü arttırıyor. Bu sayede yokuşu kolayca çıkıyorsunuz. Bu güç aktarımı Superpedestrian uygulaması ile kolayca yönetiliyor.

Bisiklet severlerin çok seveceği bu bisiklet, bilinçlenmeyle geleceğin temiz havasına ön ayak olabilir.

Kaynak: https://www.superpedestrian.com/

kopenhag tekeri

copenhagen_wheel2

kopenhag tekerinin içi-gerçek bilim kopenhag tekeri nasıl

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu