Sorting by

×
FizikGenel

HİGGS PARÇACIĞININ GERÇEK OLDUĞU KANITLANDI

Bugün Moriond Konferansı’ nda LHC’ de (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) bulunan   ATLAS ve CMS detektörlerindeki en sonuçlar sunulara değerlendirilerek Higgs Parçacığının ‘ tanrı parçacığı’ varlığı kanıtlandı. Geçen seneden beri süren analiz ve hesaplamalar sonucunda tespit edilen parçacığın Higgs parçacığı olduğu anlaşıldı. Higgs parçacığı temel parçacıklarla ilişkili bir parçacık. Fakat halen Higgs parçacığından daha hafif parçacıklar bulunursa, bu parçacıklar Standart Model denilen modele uymayabilir.Higgs bozonu sayesinde diğer parçacıkların birbiriyle nasıl etkileşime girdikleri açıklanabilecek. CERN, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda (LHC) yapılan deneylerde ‘Tanrı Parçacığı’ olarak bilinen Higgs parçacığının (bozon) bulunduğunu açıkladı.CERN Genel Direktörü Rolf Heuer, 4 Temmuz 2012’de düzenlenen konferansta yaptığı tarihi açıklamada, ‘yeni bir atom altı parçacık keşfettiklerini’ belirtmişti. Ancak yeni parçacığın, Higgs Bozonu olup olmadığına dair kesin bir sonuç elde edilmemişti. Bilim insanları, açıklamalarında, LHC’de yapılan deneylerin sonuçlarnın, ‘Higss Bozonu’nun bulunduğuna dair çok güçlü bilgiler sunduğunu’ belirtmişti. CERN tarafından bugün yapılan açıklamada ise LHC’de üç yılda gerçekleştirilen deneylerin, ‘Tanrı Parçacığı’nı kesin olarak ortaya koyduğu ifade edildi.STANDART MODEL TAMAMLANDI
bilim insanları, evrenin oluşumu hakkında en önemli bilgileri sakladığına inanılan Higgs Bozonu’nu keşfederek Standart Model kavramındaki eksikleri de ortadan kaldırmayı istiyordu.

Standart Model, maddeyi oluşturan parçacıkları ve bu parçacıkların birbirleriyle etkileşimlerini temsil eden üç kuvveti (elektromanyetik kuvvet, zayıf nükleer kuvvet  ve güçlü nükleer kuvvet) açıklıyor.

LHC’de atomların çarpıştığı ana ait simülasyon.Higgs Bozonu’nun bulunmasıyla, maddelerin neden yoğunluğa sahip olduğu  sorusu cevap bulacak. Aynı zamanda, bazı maddelerin neden diğerlerinden daha fazla yoğunluğa sahip olduğu da ortaya çıkacak.

Fizik alanında devrimsel bir keşif olacak Higgs Bozonu, Standart Modeli tamamlayarak evrenin atom altı parçacık düzeyinde nasıl bir oluşuma sahip olduğunu da gözler önüne serecek.

Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/id/25428764

http://home.web.cern.ch/about/updates/2013/03/new-results-indicate-new-particle-higgs-boson

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu