Sorting by

×
FizikÜtopyaUzay-Zaman

Hawking ve Mark Zuckerberg’in Çılgın Projesi Alpha Centauri’ye Ufak Roketler Yollamak

stephen-hawking-getty

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking ve Mark Zuckerberg ile  Yuri Milner gibi internet yatırıcımların uzayın bugüne kadar keşfedilmemiş en uzak yerlerine küçük uzay gemileri yollayarak yıldızlararası keşifler yapmak istiyor. Böylece tarihteki en inanılmaz uzay keşiflerini yapabilecek belki de yaşanabilir yeni gezegenler keşfedecekler. Gerçekten çok hırslı olan bu proje sayesinde evrenin derin gizemlerine bir bakış açısı yaratılarak, diğer dünyalardaki hayatın nasıl olabileceğine  dair bir fikir edinilebilecek.

 Profesör Hawking bir etkinlikte şöyle diyor: Bizi eşsiz kılan sınırlarımızın hep ötesine geçme isteğimizdir. Yer çekimi beni yere çivilese de, Amerika’ya daha yeni uçtum. Bu limitlerin ötesine nasıl geçebiliriz ? Aklımız ve makinelerimizle. Bu limit bizimle yıldızlar arasında önümüze çıkıyor. Fakat şimdi ışık ışınları, ışık tekneleri ve bugüne kadar yapılmış en hafif uzay aracıyla sınırları kaldırabiliriz. Bugün evrene doğru bir sonraki adımı atmak üzereyiz, çünkü biz insanız ve doğamız uçmak ”
Starshot Projesi ufak robotları bizden 40 trilyon km uzaktaki Alpha Centauri yıldız sistemine yollamayı umut ediyor. Normalde 30,000 yıl alması gereken yolculuk, bu yeni ufak roketlerle sadece 20 yıl alacak. Bilim insanları Alpha Centauri ‘nin Dünya benzeri yaşanabilir gezegenler bulundurabileceğine dikkat çekiyor. Bu ufak uzay gemisi hayat bulundurması potansiyel diğer dünyaların fotoğraflarını çekebilecek.

Bu uzay araçlarına Nano uzay araçları deniyor çünkü, sadece gram ölçeğinde bir ağırlığa sahip. Yuri Milner bu gemilerin ışık ışınıyla itilen bir nevi yelkenli olacağını ve tasarım sayesinde gemilerin ışık hızının % 25’ine çıkabileceğini belirtiyor. Bu hız rölativistik bir hız aslında.

yıldızlarası

Yıldızlar arası (interstellar) ortam 

Bu uzay araçları muhtemel gezegenlerin fotoğrafları yollayarak bilimsel veri sağlayabilecek.

“İnsanın hikayesi en büyük sıçramalardan biridir. Bugün bir sonraki büyük sıçrama yani yıldızlar için hazırlanıyoruz. Gerçekten yıldızlara erişebilir miyiz ve bunu bir ömür içinde yapabilir miyiz?” diyor Milner. Bu ufak roketler ufak bir yonga plakasına monte edilebilir. Bilgisayar bileşenleri sadece gerekli parçalar kullanılarak küçültülebilir. Kameralar, iticiler,güç kaynağı ve navigasyon ekipmanı tümüyle fonksiyonel ufak bir uzay aracı oluşturabilir.

Tabi bunlardan önce proje en önemli parçaları yerden üretmek gerekiyor. Bunun için ışık demeti(lazer ışını gibi) inşa edilerek roketlere güç vermeli ve ana gemiyi uzaya taşıyarak başlatabilmeli.

Bilgisayar bileşenlerindeki ucuzlama ve boyutun küçük olması nedeniyle ekip bu ufak roketleri birkaç yüz bin dolara fırlatabileceğini düşünüyor.

Kaynak : http://www.independent.co.uk/news/science/starshot-project-stephen-hawking-and-mark-zuckerberg-to-send-tiny-rockets-to-alpha-centauri-in-most-a6981101.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Hawking ve Mark Zuckerberg’in Çılgın Projesi Alpha Centauri’ye Ufak Roketler Yollamak - HaberGaraj.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu