Bilimsel Gelişmeİklim DeğişimiMühendislikTeknoloji HaberÜtopya

Güneş Uçağı Tüm Dünyayı Yakıt Olmadan Sadece Güneş Enerjisiyle Katetmeye Hazırlanıyor

güneş uçağı-2

Güneş uçağı yani güneş enerjisi ile çalışan uçak önümüzdeki sene hiç yakıt almadan sadece güneş enerjisiyle tüm dünyayı katetmeye hazırlanıyor. Bertrand Piccard ve Andre Borschberg adlı pilotlar, Solar Impulse 2 için daha önceki  tek koltuklu prototipe göre oldukça çok gelişme olduğunu belirtiyorlar. Geliştirilen yeni teknoloji sayesinde uçak havada sürekli kalabilecek.

Güncellenen uçak İsviçre Payerne Hava Kuvvetleri Üssü’nde tanıtıldı. Yeni uçakta güneş enerjisinden maksimum fayda sağlamak için daha iyi piller ve 7200 güneş pilinden oluşan devasa kanatlar kullanıldı.

İsviçreli ekip önümüzdeki dünya turu yapmayı hedefliyor. Uçak gecede uçabildiğinden iki kıtayı ve tüm Amerika’yı boylu boyunca kat edecek.

72 metre kanat genişliğiyle Boeing 747 jumbo jetten bile daha geniş kanatlara sahip olsa da bu dev uçak ancak büyük bir araba kadar yani 2,54 ton ağırlığında.

Yenilenen uçakta daha önceki uçaktan daha hafif materyaller, daha verimli elektrik motorları ve iyi bir üst sınıf koltuk bulunuyor. Çünkü uçak yavaş gittiğinden okyanusu geçerken, günlerce havada kalacak. 80 firmanın  işbirliğiyle üretilen uçak son teknolojiyi ve mümkün olduğundan temiz enerji kaynaklarını kullanıyor.

Borschberg 20 uçuş gününün birkaç aya yayılacağını belirtiyor. İki kişinin uçuracağı Solar Impulse görevi endüstri uzmanlarına göre bitirilmesi imkansız olarak görülen bir görev.  Solar Impulse 2’nin hesaplamaları, inşaası ,geliştirilmesi ve simülasyonları tam 12 yıl aldı.

3,8 m3 ‘lük kokpitteki her detay pilotun bir hafta yaşamasına imkan verecek şekilde üretildi. Ayrıca maksimum enerji verimliliği için kabin basınçlı veya ısıtmalı değil. Bu nedenle pilotları ayrı bir dayanıklılık mücadelesi bekliyor.

Umarız bu proje gelecekte uçakların temiz enerjiyle uçması için gereken teknolojilere ön ayak olur.  

Kaynak : DailyMail

güneş uçağı-3 güneş uçağı solar impulse güneş uçağı-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu