Sorting by

×
AstronomiBilimsel Gelişmeİlginç BilimÜtopya

Güneş Sisteminin Dışındaki tau Boötes b Gezegeninde Su Bulundu

tau boötis b su
Tau boötis benzeri bir çizim.
Credit: David Aguilar, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Bilim adamları yeni geliştirdikleri bir teknik sayesinde güneş sistemi dışındaki bir dış gezegenin atmosferinde su buldular. Penn State Üniversitesi ve birkaç enstitü birlikte çalışarak tau Boötis’in yıldızının yörüngesinde tau Boötes b adı verilen Jüpiter kadar büyük bir gezegende su olduğunu tespit ettiler.

24 Şubat’ta 2014’de The Astrophysical Journal Letters’da yayınlanan bilimsel makalede keşfin nasıl yapıldığı anlatıldı.

Chad Bender Penn State Üniversitesi Astronomi ve Astro Fizik Bölümü’nde misafir araştırmacı ve araştırmanın yardımcı yazarlarından  Chad Bender, “tau Boötes b benzeri gezegenler Jüpiter’den  daha sıcak olabiliyor ve bizim güneş sistemimizde böyle bir gezegen mevcut değil. tau Boötes b ‘de  su bulunması oldukça önemli çünkü, jüpiter benzeri egzotik gezegenlerin nasıl oluşarak evrimleştiğini anlamada bize yardımcı olabilir. Böylece gezegenlerin atmosferlerinde kızılötesi radyasyonu tespit etmeye yarayan kızılötesi radyasyonu ölçmeye yarayan tekniğin verimi de gösterildi” dedi.

Bilim insanları bazı kayda değer gezegenlerde su buharını tespit etmişti. Fakat bu sadece gezegen yıldızın önünden geçerse işe yarayan bir teknik. Bilim insanları ayrıca diğer bir görüntüleme tekniği kullanarak gezegen yıldızından yeterli mesafedeyse su tespiti yapabiliyor. Fakat dış gezegen bu kriterlerden hiçbirine uymuyorsa atmosferleri incelenemiyordu.   

Yeni teknik için gezegenin yıldızının önünde veya belli bir uzaklıkta bulunması gerekmiyor. Yeni geliştirilen teknik be daha güçlü James Webb Uzay Teleskopu ya da Thirty Meter (30 metre) teleskopu gibi son teknoloji teleskoplar sayesinde astronomlar atmosferleri daha soğuk ve yıldızlarına uzak gezegenler sıvı halde su bile tespit edilebileceği belirtiliyor.

Chad Bender Jüpiter benzeri sıcak ekstra dış gezegenlerin atmosferlerini inceleyen dev bir projeye liderlik ediyor. tau Boötis keşfi ise bunun sadece küçük bir kısmı.

Kaynak: sciencedaily

Araştırma Referansı:

  1. Alexandra C. Lockwood, John A. Johnson, Chad F. Bender, John S. Carr, Travis Barman, Alexander J. W. Richert, Geoffrey A. Blake. Near-IR Direct Detection of Water Vapor in tau Boötis bThe Astrophysical Journal, 2014; 783 (2): L29 DOI:10.1088/2041-8205/783/2/L29
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu