Anasayfa / Alternatif Enerji / Güneş Panelli Panjur Elektrik Üretiyor

Güneş Panelli Panjur Elektrik Üretiyor

Yeni geliştirilen panjurlar sayesinde hem güneşi engelleyebilir hem de elektrik enerjisi elde edebilirsiniz. SolarGaps adlı firma monokristal güneş panelleri kullanarak, elektrik üreten ve de tabiki evinizi güneşten koruyan bir panjur icat etti. Ayrıca bu panjurlar ışık sensörü kullanarak, otomatik olarak en iyi ışık alabileceği açıya dönerek, güneşi izliyor.

Girişimci Yevgen Erik tarafından icat edilen güneş panelli panjurlar dışarıda olduğunda, metrekarede 100 vata kadar ve içerde olduğunda 50 vata enerji üretebiliyor.

Üretilen bu enerji hem şehir hatlarını besleyerek, elektrik şirketlerine satılabiliyor, hem de sonraki kullanım için bataryaya depolanabiliyor. Ya da elektronik cihazlara şarj yetiştirmek için de kullanılabilir.

Panjurun kanatları her ne kadar güneşe göre hareket etse de, akıllı telefonla iOS veya Androidle de kontrol edilebiliyor. Yazılım sayesinde sadece panjurun kontrolü değil, aynı zamanda plan yapılabiliyor ve üretilen enerjinin miktarı görüntülenebiliyor. Hatta insanlar odaya girdiğinde panjuru hareket sensörüyle otomatik açması bile sağlanmış.

SolarGaps şimdilik bir kickstarter kampanyası olarak yer alıyor. Üretime başlandığında ilk küçük panjurlar 390 dolar olacak, daha büyük panjurlar için fiyatın 783 dolar ve yukarısı olması planlanıyor. Bu panjurlar sayesinde belki de apartmanlarda da güneş enerjisi makul bir kullanıma sahip olabilir.

Kaynak : http://newatlas.com/solargaps-solar-window-blinds/49488/

Facebook Yorumları

Bu haber 4028 kez görüntülendi.

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Menzili Arttıracak Katı Hal Lityum Pili Geliştirdi

Samsung’un yeni geliştirdiği lityum iyon piller hem % 50 daha küçük, hem de 800 km’ye …

3 yorumlar

  1. Elon Musk’ın güneş panelleri olan çatılar gibi evlerin tüm materyalleri (duvar, kapılar, camlar), güneşten gelen ışığı kullanacak şekilde yapılsa, enerji sorunu ortadan kalkabilir. Ayrıce bu yazdıklarım tüm ulaşım araçları içinde geçerli, elbette bu teknolojiyi yaratabilirsek!

  1. Pingback: Güneş Panelli Panjur Elektrik Üretiyor - Herşeyolog

  2. Pingback: Panjur güneş panelli | Şeref Keser

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.