Sorting by

×
Teknoloji HaberÜtopyaVideobilimYeni İcatlar

GHOST Teknolojisi ile Ekrandaki Nesneleri Çıkartıp Oynayabilirsiniz

ghost teknolojisi hissedilebilir 3d nesneler

Bilim-kurgu filmlerinde görebileceğiniz çok sıradışı bir teknoloji sayesinde ekrandaki nesneler ve veriler ekrandan çekip çıkarılabilir, havada bu nesnelerle oynanabilir ve değşitirebilirsiniz. Bugün yaşadığımız dünyada kullandığımız düz ekran televizyonlar, akıllı telefonlar vb. pek çok cihaz artık vazgeçilmez teknolojiler olsa da yaşadığımız dünya düz değil. Tepeler, vadiler, insanlar ,ağaçlar var. İşte GHOST (Generic, Highly-Organic Shape-Changing Interfaces) adı verilen bir teknolojiyle ekrandaki nesneleri çekip çıkarabilir 3 boyutlu dünyada işleyebilirsiniz. AB destekli projede bilgisayarlar, mobil cihazlar gibi elektronik arayüzlerde fiziksel nesneleri manipüle etmeniz hedeflenmiş.

“Bu teknolojinin gelecekte her türden etkileri olacak.Bu sayede cep telefonlarından bilgisayarlara ve tasarım işlerine kadar etkileşim sağlanabilir. Bu sayede sadece ekranın şekli değil, dijital nesneler de hemen önünüzde havada manipüle edilebiliyor. Ultrason levitasyon teknolojisi sayesinde düz ekranın dışında proje çalışılabilir. Şekil değiştirilebilir ekranlar sayesinde ,parmaklarımızı ekrana daldırarak cisimleri çekebiliriz,  ” diyor Kopenhag Üniversitesi’nden Prof. Kasper Hornbæk.

Şekil Değiştiren Ekranlara Dokunabilir(tactile) ve Hissedebilirsiniz

Çığır açan bu etkileşim teknolojisi sayesi , cisimleri  tutabilir ve hissedebilirsiniz. Örneğin bir cerrah sanal beyin üzerinde fiziksel olarak çalışabilir, hatta gerçek bir ameliyatın provasını yapabilir. Tasarımcılar ve sanatçılar fiziksel proxyler yardımıyla aynı kil gibi cisimler üzerinde çalışabilir. GHOST teknolojisinde araştırmacılar elektronik müzikte kullanılan pedler ve spançları hayata geçirebilmek için çalışıyorlar. Bu cihazlar sayesinde veriler büyütülüp tekrar sonra tekrar cebe sığdırılabilir.

Elle tutulabilir teknolojinin önümüzdeki yıllara pazara sunulması bekleniyor. Teknolojide ultrason kullanılarak, havada dokunma hissi yaratılıyor. Proje için İngiltere, Hollanda, Danimarka ‘dan işbirlikçiler AB’nin Future and Emerging Technologies programından 1,93 milyar avro yardım alıyor.

GHOST teknolojisi pek çok alan için gerçekten heyecan verici yenilikler getireceğe benziyor.

Kaynak : Sciencedaily 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu