ElektronikFizikKimyaMühendislikYeni İcatlar

Gazete ve Dergi Yapımı İçin Esnek LCD Üretildi

Çin ve Hong Kong’dan optoelektronik mühendisleri, kağıt gibi ince, esnek hafif bir LCD ürettiler. Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz, yeni bir haberle değişen elektronik gazeteler belki de bu sayede hayata geçirilebilir. 5 inçlik esnek bir ekran 5 dolara mal olduğundan, teknoloji hayata geçirilebilecek kadar ucuz görünüyor. Yeniden optik olarak yazılabilir bu LCD türü geçtiğimiz haftalarda  AIP’nin Applied Physics Letters dergisinde yayınlandı.

Ekip hedeflerine ulaşmak için , çok esnek tasarımlara odaklandı. Aynı normal LCD ekranlar gibi sandviç yapısına sahip olan sistem, iki tabaka arasında sıvı kristal doldurulmasıyla oluşuyor. Fakat normal LCD ekranlarda elektrik ile tabakalar arasındaki pikseller yanıp sönerken, optik yazılabilir LCD’lerde polarize ışık varlığında hizalanan özel moleküller kullanılarak, pikseller değiştirilebiliyor.

İşte bu sayede geleneksel elektrotlara ihtiyaç ortadan kalkarken, daha ince ve değiştirilebilir oluşturulabiliyor. Yeni teknoloji yarım milimden daha ince olabiliyor, esnek plastikten yapılıyor ve sadece birkaç gram ağırlığa sahip. Donghua Üniversitesi’nden yardımcı yazar Jiatong Sun,” Bu kağıttan sadece birazcık kalın,” diyor. Esnek LCD bu basit yapısından dolayı üretim maliyetini düşüyor ve dayanıklı bir yapıya sahipler. Aynı elektronik kitaplar gibi enerji sadece görüntüleri veya yazıyı değiştirmek için kullanılıyor. Bu nedenle ekrandaki yazı enerji vermedikçe değişmiyor.

 

Hem Esnek Hem Ucuz

İkinci inovasyon ise plastik veya cam tabakaları ayırmak için ara parça kullanılmasıydı. Cam tabakalar arasına ara parça koyarak , sıvı kristali tek parça halinde tutabiliyoruz. Her ne kadar bugün LCD tabakalar arasına ara parça konulsa da,sıvı kristalin kalınlığını belirlemek ve sabit kalınlık sağlamak gerekiyor.Bu sayede kontrast,tepki süresi ve görüş açısı sağlanıyor. Buna rağmen plakalar büküldüğünde, sıvı kristal çarpışma bölgesinden kristaller giderek, alanı boş bırakıyor . Fakat bu değişkenlerden dolayı, ara parçanın tasarımı büyük önem yaşıyor. Bundan dolayı, esnek bir tasarım yapılarak bu sorunun üstesinden gelindi.

Araştırmacılar üç farklı ara yapıcı denediler ve ızgara benzeri tasarımın LCD bükülse bile sıvı kristali akmaktan alıkoyduğunu gördüler. Bu keşif sayesinde ilk optik yeniden yazılabilir LCD üretildi.

Ayrıca ek olarak bir geliştirmeyle renkli çevirim de geliştirildi. Bu çalışmaya kadar sadece iki renk olurken, optik yenide yazılabilir LCD’lerde üç ana renk kullanılabiliyor. Bu sonuca ise LCD’ye özel bir tip sıvı kristal ekleyerek ulaştılar. Böylece kırmızı,mavi ve yeşil renk oluşturuldu. Ürünü ticari hale getirmek için çözünürlüğü arttırmayı planlıyorlar.

“Şimdilik üç renge sahibiz ama tümüyle renkli ekran üretmek için insan gözünün göremeyeceği pikseller üretmemiz gerekiyor,” diyor Sun.

Yani gazete üretildiğinde güç kaynağına bağlamadıkça gazete değişmeyecek,elektrik verdiğinizde ise kendini değiştirebilecek.

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2018/03/180328182447.htm

Araştırma Referansı :

  1. Yihong Zhang, Jiatong Sun, Yang Liu, Jianhua Shang, Hao Liu, Huashan Liu, Xiaohui Gong, Vladimir Chigrinov, Hoi Sing Kowk. A flexible optically re-writable color liquid crystal displayApplied Physics Letters, 2018; 112 (13): 131902 DOI: 10.1063/1.5021619
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Geri bildirim: Gazete ve Dergi Yapımı İçin Esnek LCD Üretildi | Din ve Teknoloji
  2. Geri bildirim: Gazete ve Dergi Yapımı İçin Esnek LCD Üretildi… | Mühendis EVİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu