Sorting by

×
Alternatif EnerjiFizikİlginç BilimÜtopyaVideobilim

Füzyon Deneyinde Güneşin Çekirdek Sıcaklığına Ulaşıldı

En bilinen nükleer füzyon tipi tokamak reaktörleridir . İngiliz şirketi Tokamak Energy , ST40 tokamağında 15 milyon 0C’ye yani Güneş’in çekirdek sıcaklığına ulaştığını iddia etti. Nükleer füzyon konsepti , yıldızların atom çekirdeği çarpışmalarından ilham alınarak helyum atomlarının oluşumunda çıkan devasa enerji kullanmayı hedefliyor. İşte yıldızlarda oluşan bu proses yeniden yaratılabilirse, zararlı yan ürünler olmadan, karbondioksit salmadan ve de radyoaktif atık olmadan (nükleer fizyon temelli teknoloji Fukushima ve Çernobil gibi) sınırsız enerji üretilmesi planlanıyor.

Fakat böyle bir enerji yaratılması için, Güneş benzeri koşulların  Dünya üzerinde yaratılması gerekiyor. Tokamak Energyfirması bu çekirdek birleşmesinin sağlanması için iki simetrik manyetik bobinle ,2 plazma halkası veya etrafında elektrik yüklü gaz plazması üretiyor.

Bobin akımını sıfıra indirerek,plazma halkalarını bir diğerine sürülmesiyle birleşme oluşuyor. Bu birleşme esnasında çok büyük bir enerji ortaya çıkıyor ve plazmayı ısıtıyor. İşte bu magnetler plazma halkasını stabil tutmak için küresel şekilde tasarlandı.

Tokamak Energy 15 milyon ° C’den yüksek derecede plazma ürettiğini iddia ediyor. Ekibi göre bu daha ısınma turları. Asıl hedef 100 milyon ° C’ye ulaşmak, bu sıcaklıkta döteryum ve trityum parçacıklarının birleşmesi için gerekli ısı. 2030’a kadar ticari olarak füzyon sağlanacağı belirtiliyor.

En son Çin’in geliştirdiği Tokamak EAST güneşin sıcaklığının 3 katına çıkarak 102 saniye stabil kalmıştı. Ayrıca 35 ülkenin katılımıyla geliştirilen dünyanın en büyük füzyon reaktörü ITER’de 2027 gibi devreye alınacak.

Video’da şirketin CEO’sunun konuşmasını bulabilirsiniz.

Kaynak: https://newatlas.com/milestone-temperature-sun-tokamak-energy-nuclear/

Gerçekbilim’de füzyon kelimesiyle arama yapabilir ya da Nükleer Füzyon hakkında daha detaylı toplu bilgi için Kozmik anafora başvurabilirsiniz :

Termonükleer Füzyon Enerjisi – Yapay Güneş

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Petrol gibi yeni enerji alanların da bizim de yaya kalmamak için acilen bu alana yatırım yapılması gerek!!!

    1. İnşaat taki hazır para varken biz en az 70 yıl sonra geçeriz ha bu arada bor’uda unutmamak lazım sonuçta geleceğin yakıt kaynağı ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu