Sorting by

×
Alternatif EnerjiVideobilimYeni İcatlar

Ford Focus C-MAX Solar Energi Güneş Enerjili Hibrit Araba

ford-cmax-energi-konsepti-güneş

Plug-in Hibrit araba, benzin ve elektriği kullanarak menzili arttırmak için gerçekten iyi bir yöntem gerek. Peki benzin ve elektriğin olmadığı ıssız bir yere giderseniz ne olacak? İşte Ford’un yeni güneş enerjili hibrit C-Max Solar Energi konsepti yüksek verimli güneş enerjisi panelleri kullanarak tavanından aldığı güneş enerjisini aracı şarj etmek ve donanıma elektrik vermek için kullanıyor. Tavanda bulunan yeni nesil güneş enerjisi panelleri Fresnel lens sayesinde panellerde güneş enerjisini konsantre ediyor.

Ford aracı  türünün ilk örneği olarak lanse ediyor. C-Max Solar Energi konsepti , Kaliforniya tabanlı Georgia Teknoloji Enstitüsü’nün tasarladığı bu aile arabası babaların gözdesi olabilir. Ford bu aracı sadece teknoloji şovlarında sergilemek için değil, fotovoltaikleri ekonomik bir güç kaynağı olarak gördüğü için de savunuyor.

C-Max Solar Energi konseptinde aracın tavanı 1,5 metrekare büyüklüğünde SunPower tarafından tasarlanan fotovoltaik hücrelere sahip. Bu silika hücreler bilinen güneş pillerinden oldukça inceler. Bu pillerin dışında bulunan metal çerçeve tavanı çok bir destek sağlıyor.

Ford’un iddiasına göre bu güneş pilleri normal pillerde % 50 daha fazla enerji veriyorlar.  Günde  320 watt sağlayan bu pillerle konsepti şarj etmek için yeterli değil. İşte bu yüzden tavanda akrilik Fresnel Lensler kullanılarak verim arttırılmış. Sistemin asıl özelliği güneşi izleyerek panellerde toplanan enerjiyi maksimize ediyor.

Şirkete göre, şarj sistemi günde 8 kW üretiyor. Bu da 4 saatlik şarja denk geliyor. Ford’un iddiasına araç 998  km menzile ve sadece elektrikle 33,7 km daha gidebiliyor.

Güneş hibriti aracın karbon dioksit emisyonunu düşüreceğini söylense de araç sadece 4 ay güneş gören yerler için pek uygun gözükmüyor. Aracın testlerin yakında başlayacak.

Araç 7-10 Ocak’ ta 2014 CES fuarında görücüye çıkacak.

http://www.gizmag.com/ford-cmax-energi-concept/30279/

ford-cmax-energi-concept-7 ford-cmax-energi-güneş enerjilihibrit

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu