Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreMekatronik

Dünyanın İlk Su Böceği Robotu Gerçek Su Böcekleri Gibi Davranıyor

Dünyanın İlk biyo ilhamlı robotu sadece suda yürümüyor, su böcekleri gibi de davranışlar sergiliyor. Ayrıca sürekli ileri geri zıplayarak gerçek su böcekleri gibi davranıyor. Bilim adamlarının raporuna göre bu yeni akıllı mikrorobot, zıplama kabiliyeti sayedinde engellerden kaçınarak keşif veya diğer işlevler için kullanılabilir.

Qinmin Pan ve diğer bilim adamları bu şekilde küçük suda yürüyebilen robotların pek çok avantajı olduğunu açıkladılar. Buna benzer robotların göller ve diğer su kütleleri üzerinde  sekerek su kalitesi veya çok küçük böcekleri tespit edebileceğini söylüyor. Pan’ın belirttiğine göre bu tarzdan bir gerçek böceğin zıplayabileceği belirtiliyor.Zıplayan bir robot yapmak gerçekten zor çünkü ayakların yeterince kuvvetli olması ve su yüzeyinden havalanması gerekiyor. Pan’ ın grubu sıradışı bir mekanizma bulmak ve suyun üzerinde yürüyebilen bir  gerçek su böceği yapmak için oldukça çok çalıştı.

Böceğin 2 zıplama ve üçte destek bacağı var. Bu bacakları gözenekli süper su  itici bir nikel köpükle kaplandı. Böcek 14 cm ileri gidebiliyor ağırlığı bir su böceğinin 1100 katı kadar.Ayrıca 35.5 cm zıplayabiliyor.

Araştırmanın fonun State Key Laboratory of Robotics and System of Harbin Institute of Technology and the National Natural Science Çin Fonu tarafından sağlanıyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120726153955.htm

Referans:

  1. Jie Zhao, Xinbin Zhang, Ning Chen, Qinmin Pan. Why Superhydrophobicity Is Crucial for a Water-Jumping Microrobot? Experimental and Theoretical InvestigationsACS Applied Materials & Interfaces, 2012; 4 (7): 3706 DOI: 10.1021/am300794z
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu