BilimTıp ve Sağlık

AB Günlük Maksimum Kafein Alım Miktarını Belirledi

kafein tüketimi

Uzmanlar ve bilim insanları günde dört bardaktan (kupa) fazla kahve içmenin sağlıklı insanlar için bile tehlikeli olabileceğini belirtiyorlar.  Riskin özellikle hamile hanımlar için yüksek olduğu , hamilelerin maksimum günde 2 kupa (200mg) olduğunu belirtti. AB gıda güvenliği gözlem kurumunun ilk rehberinde günlük kafein limitinin 400 mg olduğu belirtildi.

Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı kafein limitlerini aşmanın, anksiyete ve uykusuzluğa bağlı olarak kalp ritm bozukluklarına ve kalp yetmezliğine neden olabileceğini gösterdi. Sübjeler üzerindeki geniş çaplı literatür taramasından elde edilen sonuçlar, hamilelikte kafein alımının , bebek düşük ağırlığa neden olabildiğini gösteriyor. NHS (Ulusal Sağlık Ajansı) fazla kafein tüketiminin düşüğe ve hata doğum kusurlarına neden olduğunu gösteriyor.

Ortalama olarak bir espressoda 80 mg kafein bulunması günde 5 espressonun limit değere ulaştığını gösteriyor.

Buna rağmen büyük  zincirlerinin birkaç espressoluk paketleri olduğunu gösterdi. Örneğin Starbucks’larda bir büyük(grande) filtre kahvede 400 mg kafein bulunabiliyor.

Sonuç olarak günlük bilinçli bir tüketicinin günde ancak bir –iki kahve içebileceğini gösteriyor.

Ortalama bir kupa siyah çayda 50 mg, Redbull ‘da 80 mg olduğu belirtiliyor. Küçük bir çikolatada ise 50 mg civarında kafein olabiliyor ki, sütlü çikolata bu oranın yarısı kadar var.Hepimizin içtiği kolada ise kutu başına 30 mg civarı kafein var. Ayrıca ağrı kesicilerin etkisini arttırmak için de kafein kullanılıyor.

Glasgow Üniversitesi’nden beslenme uzmanlığında öğretmen Emilie Combet: Kafein çikolatanda enerji içeceklerine kadar pek çok şeyde mevcut ve bu limit masum bir şekilde geçilebilir, “diyor .

Geçenlerde İrlanda’da 20 kahveci arasında yapılan testte espressoların kafein miktarları arasında büyük fark bulundu. Yapılan analizler en güçlü espressonun en zayıf olana göre 6 kat fazla kafein içerebileceğini gösterdi.

cafein

Bu nedenle kafein miktarlarını bilmek oldukça zor. Avrupa Komisyonu kahve limitlerini belirlemek için, geniş çaplı bir kahve tüketim araştırması yaptı.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) bazı ülkelerde artan şikayetleri inceleyerek, kafeinin kalp ve merkezi sinir sistemi ve fetüslerde muhtemel riskleri üzerine bilimsel çalışma yapıldı.

“Bu raporun asıl mesajı kafeinin kahveden başka kaynaklardan gelebileceğidir. Sağlık riski çok büyük değil, fakat böyle bir risk var,” diyor AB temsilcisi.

EFSA ‘nın limitleri FDA tarafından referans alınarak, 400 mg’a kadar kafeinin negatif etkiler doğurmayacağı görüşünde.

400 mg  yani 4 -5 fincan kahveye denk kafein alımının sağlık problemi yaratmayacağını düşünüyor. Ayrıca normal Türk kahvesindeki limitin 6 fincan kadar olduğunu görüyoruz. 7 fincanda 420 mg ile kafein limitini geçebilirsiniz.

Kuru Kahveci Mehmet Efendi’nin sitesine göre 

Porsiyon Kafein Miktarı
Türk Kahvesi 65 ml (bir fincan) 60 mg
Espresso Kahve 60 ml (bir fincan) 100 mg
Filtre Kahve 150 ml (bir fincan) 115-175 mg
Hazır Kahve 150 ml (bir fincan) 65-100 mg
Çay 150 ml (bir fincan) 70 mg
Kolalı İçecekler 330 ml (bir kutu) 45 mg
Çikolata 30 gr 10-25 mg

 Doğal Viagra mı?

Erkeklerde günde bir-iki bardak kahve tüketiminin ereksiyon problemini azaltabileceğini gösteriyor.

NHS’nin verilerine göre bir bardak neskafede 100 mg kafein bulunurken bir bardak filtre kahvenin yaklaşık 140 mg kafein içerdiğini belirtiyor. Bir bardak çay 75 mg, kutu kola 40 mg ,

Araştırmacılar günde 85 ila 170 mg arası kafein tüketen erkekleritimn % 42 daha az cinsel zayıflık yaşadığını gösterdi.

Bununla beraber  171 mg ila 303 mg arası kafein tüketen erkeklerin % 39 daha az cinsel zayıflık yaşadığını gösterdi.

Kaynak :  http://www.dailymail.co.uk/health/article-3099201/Drink-no-four-coffees-day-warn-guidelines-caffeine-consumption-health.html#ixzz3bn4TWeGP

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.