Sorting by

×
MekatronikYeni İcatlar

FESTO DEV YUSUFÇUK BÖCEĞİ ROBOTU ÜRETTİ

Yusufçuk böceği (helikopter böceği ya da kız böceği ) aslında tam bir uçuş ustası. Kanatları ve fiziği sayesinde, olağanüstü bir manevra yeteneğine ve süzülme yeteneğine sahip. İşte Alman pnömatik ve elektrik otomasyon devi Festo, yusufçuk böceğinin hareketlerini taklit edebilen BionicOpter adını verdiği robot yusufçuk üretti.

Odonata (yusufçuk böceği familyası) familyasının en büyük üyesi ( Megaloprepus caerulatus)  bile Festo ‘ nun devasa 63 cm’ lik kanat açıklığına sahip yusufçuk böceğiyle kıyaslanamaz. Ancak nesli tükenen tarih öncesi (prehistorik) 65 cm’ lik Meganeura bu böcekle kıyaslanabilir. Kanatlar karbon fiber çerçeve ve polyester membranla üretilmiş ve 90 derecelik açıyla çırpılabiliyor.

Kuyruktan buruna robot yusufçuk 44 cm uzunluğa sahip. Hafifleştirilmiş mekanik sistemler alüminyum, poliamid ve terpolimer( ABS) sayesinde tüm ağırlık 175 grama düşürülmüş.

Bu aletin kalbinde ise ARM mikrokontrol ünitesi yatıyor. Bu ünite mekanik ayarlama yaparak, sistemin üstünde eylemsizlik, ivme ve sensör pozizyonlarını ayarlayarak bu emirleri servo motorların anlayabileceği şekilde yorumlayarak uçuş dengesini sağlıyor.

Kompleks hareket sekansları (15 ila 20 hz arası) yazılımsal elektronik olarak algılanıyor ve kullanıcıya yusufçuğu yönlendirmek kalıyor. Modelde 2 LiPo( lityum polimer) pil kullanılmış. Cep telefonu ya da 2,4’lik uzaktan kumandayla yönetilebiliyor.

Festo’nun  daha önce ürettiği akıllı kuş (smartbird) ..

Festo’ nun belirttiğine göre aynı RC helikopterler gibi aşağı yukarı, sağa sola farklı açılara ya da öne doğru gitmek mümkün. Yani manevra kabiliyeti oldukça yüksek. Aslında yalpalıyormuş gibi gözüken robot yusufçuk, belki de boyutları nedeniyle böyle hareket ediyor.

Robota elektrik akımı verildiğinde 4 nitinol kas harekete geçiyor kuyruğu ve kafasını hareket ettirebiliyor. Dışarda veya içerde uçarken,  stabilitesi otomatik düzeltmeyle sağlanıyor uçuş vibrasyonu düzeltiliyor.

Videoda dev yusufçuğun nasıl uçtuğunu görebilirsiniz.

 

Kaynak : http://www.gizmag.com/festo-robot-dragonfly-bionicopter/26874/

http://en.wikipedia.org/wiki/Meganeura

Meganeuradae Dev tarih öncesi yusufçuk
Meganeuradae Dev tarih öncesi yusufçuk

 

bionicopter-5

 

bionicopter-8

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu