Sorting by

×
Yeni İcatlar

SAGİTA SHERPA MODELİYLE ULTRA HAFİF SICAK HAVA TÜRBİNLİ HELİKOPTER ÜRETECEK

Bu yıl Paris Havacılık Şov’undaki en ilgi çeken firmalardan biri herhalde Belçikalı Sagita firması tarafından üretilen basit , verimli ve daha güvenli olduğu belirtilen Sherpa adı verilen helikopter. Helikopterin rotorları doğrudan helikopterin güç istasyonundan gelen sıcak hava ve dumandan güç alan türbinlerle çalışıyor. Sagita’ nın iddiasına göre bu tasarım sayesinde helikopteri normal kuyruk rotorlu bir helikopterden %  85 daha verimli yapıyor.

Sherpa’ da doğrudan rotorları sürmek yerine, Sherpa’ nın motoru helikopterin arkasındaki hava girişindeki kompresöre güç veriyor. Kompresör yanmayı desteklemek için motora havanın bir kısmını taşıyarak, Sherpa’ nın soğutma sisteminden aldığı egzos gazının ısısıyla karıştırıarak havayı 100 dereceye kadar ısıtmak için kullanıyor. Sıkıştırılan sıcak hava iki türbinden geçerek doğrudan Sherpa’ nı iki contra-rotating rotorunu çalıştırıyor.

Sagita ek soğutmanın gerekmediğini ve bu nedenle hareketli parçaları azaltarak bakım azalttıklarını belirtiyor.

İki koltuklu helikopter kurşuna benziyor ve hava emişi için bir kompresöre ihtiyaç duyuyor. Kokpit 1,45 metre genişliğinde ve 1,26 metre yüksekliğinde. Uzunluk ise burundan kuyruğa rotorlar hariç 4,8 metre civarında.

 

Sherpa 1:1 boyutta bir prototipi Paris’ teki fuarda sergiledi. Sagita’ nın bildirdiğine göre helikopter 260 kg ağırlıkta, ek olarak 171 kg ile havalanabiliyor. Helikopterin 158 km/ h hıza sahip olduğu ve menzilinin 400 km olduğu teorik açıdan hesaplandı. Uçuş süresi ise 3 saat ve uçuş yüksekliği 2000 m olarak belirlendi.

Helikopterin hedeflenen satış fiyatı 150,000 euro civarında olacak.

Henüz çalışan bir prototip üretilmedi. Sagita 1:5 model helikopterin şimdilik bunu kanıtlandığını belirtiliyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/sagita-sherpa-helicopter/27962/

sagita-sherpa hava türbinli helikopter sagita-sherpa-2 sagita-sherpa

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu