Sorting by

×
HaberlerÜtopyaUzay-Zaman

FELIX BAUMGARTNER ‘IN ATLAYIŞI İPTAL EDİLDİ

Felix Baumgartner 25 Temmuz' da deneme atlayışı yaparken, özel kapsülden çıkmadan hemen önce
Felix Baumgartner 25 Temmuz’ da deneme atlayışı yaparken, özel kapsülden çıkmadan hemen önce

Videoda canlı olarak Felix Baumgartner’ ın atlayışını izleyebilecektiniz. Gerisayım yapıldı. Oldukça tehlikeli olan bu atlayışı, henüz yapamadı. Atlayışın 9 Ekim 2012 salı günü 15:00 ‘ de başlaması bekleniyordu. Atlayışın 10 dakika süreceği ve tahminen maksimum 1100 km/s’ e çıkabileceği belirtiliyordu. Felix Baumgartner’ ın atlamasına az kaldığı bir buçuk saat kapsülde nefes alma alıştırması bile yaptı. Fakat sonrasında çıkan  aşırı rüzgardan dolayı kalkış iptal edildi. Takım halen en uygun hava durumunu gözlüyor. Ayrıca çok ilginç bir detay var, 8 Temmuz 1947′ de UFO düştüğü sanılan bölgede balon kalkacaktı.İşte bu bölge ABD New Mexico Roswell. 

İşte Zero2Infinity’ nin balonunu kullanarak , 36,000 metreden atlama yapacak çılgın bir adam var. 43 yaşındaki Avustralyalı havacılık öncüsü olan Felix Baum Gartner balona yerleştirilen özel bir balonla yükselerek, stratosfer tabakasına ulaşınca süpersonik dalışa geçerek 36,000 metreden kendini boşluğa bırakacak. Felix’ in amacı ses hızı olan 21 derecede 1224 km/h hıza ulaşmak. Tabi bu düşük sıcaklıkta hız da düşüyor. Bu yükseklikte sıcaklık -60 dereceye iniyor ve hayati tehlike mevcut. Felix bunu yaparken astronotların giydiğine benzer özel bir kıyafet giyerek, New Mexico’ ya inmeyi planlıyor.

Önceki rekor bugün 52 yaşında olan Koe Kittinger’ e ait. Baumgartner, son atlayışını temmuz ayında yaparak 29,610 metre yüksekten atladı. Bu son atlayışında Baumgartner 864 km/h hıza ulaşarak nerdeyse normal bir yolcu uçağının hızına ulaştı. Bu atlayışta yere güvenli Baumgartner inse de sert iniş nedeniyle kapsül zarar gördü ve acilen onarılması gerekti.

Bu denemede defalarca çıkan şiddetli rüzgar nedeniyle kalkış iptal edildi.

 

 

Detaylı bilgi için : http://www.gercekbilim.com/felix-baum-gartner-uzay-balonuyla-36000-metreden-atlayacak/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu