Sorting by

×
Videobilim

FELIX BAUMGARTNER UZAY BALONUYLA 36,000 METREDEN ATLAYACAK

Zero2 Infinity şirketinin özel tasarladığı balon 36,000 metre yüksekliğe çıkabiliyor. Yeni bir çeşit uzay turizmi olacak bu balonla çok yükseğe çıkılabiliyor.

Tasarımcı, daha ufak bir helyum modelini yolcu kabiniyle beraber test etti. 29 Mayıs’ta yapılan testte ani bir rüzgar etkisi, sonucu balonun dış tabakasının zarar görmesi nedeniyle durduruldu.

Bloon adını verdikleri 2 pilot ve 4 yolcu taşıyacak özel basınçlı kabin, 36 kilometreye (36000 mt) kadar çıkacak. Tabi ki bu tecrübe uzayın başlangıcı olarak adlandırılan 100 km yükseklikten az. Fakat bu yükseklik dünyanın eğimli ufuğunu, ince mavi atmosferini ve gün ışığında bile uzayın derin siyahlığını görmek için yeterli.

Zero2Infinity yarısı büyüklükte microbloon 2.0 isimli bir modeli Haziran 2010’da test etti ve 33 kilometreye çıktı. Ekim 2010’daki testte ise 24 kilometreye çıktı.


İşte Zero2Infinity’ nin balonunu kullanarak 36,000 metreden atlama yapacak çılgın bir adam var. 43 yaşındaki Avustralyalı havacılık öncüsü olan Felix Baum Gartner balona yerleştirilen özel bir balonla yükselerek, stratosfer tabakasına ulaşınca süpersonik dalışa geçerek 36,000 metreden kendini boşluğa bırakacak. Felix’ in amacı ses hızı olan 21 derecede 1224 km/h hıza ulaşmak. Tabi bu düşük sıcaklıkta hız da düşüyor. Bu yükseklikte sıcaklık -60 dereceye iniyor ve hayati tehlike mevcut. Felix bunu yaparken astronotların giydiğine benzer özel bir kıyafet giyerek, New Mexico’ ya inmeyi planlıyor.

Önceki rekor bugün 52 yaşında olan Koe Kittinger’ e ait. Baumgartner, son atlayışını temmuz ayında yaparak 29,610 metre yüksekten atladı. Bu son atlayışında Baumgartner 864 km/h hıza ulaşarak nerdeyse normal bir yolcu uçağının hızına ulaştı. Bu atlayışta yere güvenli inen Baumgartner, fakat sert iniş nedeniyle kapsül zarar gördü ve acilen onarılması gerekti.

Şirket, “bloon” bittiğinde insanlara 25 saniyeliğine yerçekimsiz ortamı yaşatabileceğini ve bunun ay yerçekimi ve mars yerçekimini de yaşatabileceğini, bununla beraber serbest düşüşe geçtiğinde nasıl bir etki göstereceğini belirtmiyor. Kabindeki paraşüt sistemi ve kabinin altında şişebilen yastıklar sayesinde yolcuları dünyaya geri getirebilir.

Şirket 2013 ila 2015 arasında ticari uçuşlarına başlamayı düşünüyor. Yolcuların ne kadar ödeyeceğinden ise bahsedilmiyor.

Virgin Galactic ise 100 km’ye kadar yörünge altı uçuşları daha önceleri duyurmuştu. Zero2Infinity şirketi ise muhtemelen daha düşük fiyatlı uçuşlar planlayarak Virgin Galactic’le rekabet edebilir.

 

Kaynak: http://www.innovationnewsdaily.com/1261-space-tourism-balloon-test.html

http://www.itn.co.uk/And%20Finally/56606/felix-baumgartner-prepares-for-skydive-from-space

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Felix Baumgartner' ın 36000 metreden atlayışı iptal edildi - FineDO !FineDO !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu