Sorting by

×
MekatronikMühendislikTeknoloji HaberUzay-Zaman

Buharla Çalışan Uzay Araçları Uzayda Sınırsız İlerleyebilir

Central Florida Üniversitesi ve Honeybee Robotik şirketinden araştırmacılar buhar gücüyle çalışan bir keşif aracı prototipi geliştirdi. World Is Not Enough (WINE) adı verilen uzay sondası suyu itici olarak kullandığından, diğer asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve diğer gök cisimlerinden buz toplayarak ikmal yaparak sınırsız olarak yolculuk yapması  hedefleniyor.

İnsanlık geçtiğimiz 60 yılda uzayda aylar, kuyruklu yıldızlar, gezegenler ve asteroitlere pek çok uzay aracı kullandı. İnsanlığın gönderdiği en uzağa giden uzay aracı 21,7 milyar km uzağa kadar gitti. Bu robotik makinelerin en büyük problemi ise yakıt.

Normalde roketler gerçekten çok büyük bir itiş gücü sağlasa da, çok kısa süre bunu yapabiliyorlar. İyon motorları ise sadece birkaç çalışabiliyor ancak bir bozuk parayı itecek kadar güç üretebiliyorlar. Ayrıca uzay araçlarında rota düzeltmeleri için iticilerin kullanılması gerekiyor.

Yakıt bitince aracın rotasını belirlemek ancak jiroskoplar ve Newton’un hareket kanunlarının insafına kalıyor.

İşte bu yeni keşif aracı bu yakıt problemine çözüm getirebilir. Bu sayede Ay,Merkür,Plüton ,asteroit, kuyruklu yıldız gibi düşük kütle çekimli dünyalara giden WINE uzay aracı buradan su toplayarak,sonra buhara dönüştürerek itici olarak kullanabilir.

Honeybee ve Embry-Riddle Aeronautical Üniversitesi bu fikri test etmek için bir prototip sonda geliştirdi. UCF ‘den gezegen bilimci  Phil Metzger tarafından üretilen simülatif asteroit materyalleri ve bilgisayar modelleri devreye sokularak 31 Aralık’ta ilk gösterim yapıldı.

WINE mikrodalga fırın kadar bir uzay aracı. Güneş panelleri ve nükleer radyo termal (RTG)jeneratörler kullanarak, güneş ışığının zayıfladığı bölgelerde de enerji elde etmeyi hedefliyor. İşte WINE bu sayede farklı gezegenlerde mola vererek, yakıt ikmali yapmayı hedefliyor.  

Ekip bu sayede görev sürelerinin uzayacağını ve uzay keşiflerinden maliyetlerin düşeceğini belirtiyor.

“Her yeni uzay aracında büyük yatırım yapılıyor, zaman ve para kaybediyoruz. WINE asla keşif esnasında yakıtı bitmemesi için tasarlandı. Böylece daha ucuza gelecek ve daha kısa sürede keşfetmemizi sağlayacak. Çünkü her seferinde yeni uzay araçlarını göndermek için beklemek zorunda kalmayacağız,” diyor Metzger .

Kaynak : https://newatlas.com/steam-powered-space-probes/58015/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Buharla Çalışan Uzay Araçları Uzayda Sınırsız İlerleyebilir Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu