Sorting by

×
Teknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

LEGO EV3 MINDSTORMS ROBOTLAR CES 2013′ TE TANITILDI

LEGO-MINDSTORMS-EV3-EV3RSTORM_688

Lego’ nun üçüncü nesil programlanabilir robotu LEGO Mindstorm EV3′ ü Las Vegas Elektronik Tüketicileri Şovu’ nda (CES 2013) tanıttı. Önceki NXT jenerasyonuna göre daha da geliştirilen Lego Mindstorms EV3 oldukça zekice özelliklerle beraber geliyor. Yeni ayrıca Android ve iPhone cihazlarıyla doğrudan uyumlu. Gerçi önceki sette Bluetooth desteğiyle kolaylıkla cep telefonu veya tabletlerden kolaylıkla yönetilebiliyordu. Fakat yeni model de  SD kart ile hafıza da genişletilebiliyor. Ayrıca 4 servoya imkan sağlayan yeni bir beyine sahip.

Lego Mindstorms setlerini ilk olarak 1998’ de üretti ve  2006’ da NXT serisiyle ikinci nesli üretti. 2013 sonbaharında ise yeni Mindstorms seti EV3’ ü piyasaya sürecek. Lego Mindstorms setleri Lego tarihinde en çok satan ürün olarak ön plana çıkıyor.

Lego Mindstorms robotları o kadar eğitici oyuncaklar ki, yurtdışında pek çok okulda yıllardır çocukların eğitimi için kullanılıyor. Ülkemizde son birkaç bu setler bazı okullar tarafından eğitim amacıyla kullanılıyor. Ayrıca bazı yarışmalar da düzenleniyor. Amerika da ise NASA ve devlet kurumları gençler ve çocuklar için pek çok yarışmalar düzenleniyor. Lego setleri tasarlamaya ve buluş yapmaya oldukça uygun. Hatta Lego Mindstorms için yazılmış pek çok kitap mevcut.Bu kitaplarda pek çok yeni modelin yapımı hatta LEGO brick(tuğla) inin nasıl hackleneceği bile anlatılıyor.

Lego setleri yanlarında kendi programlama yazılımlarıyla gelirken, ayrıca Java, C++, C, Ada  gibi bilgisayara dilleriyle de geliştirilmeye oldukça açık.

Yeni Lego Minstorms EV3’ de ARM9 robotik işlemci ve 16 mb flash hafızası SD kart ile genişletilebiliyor. Ayrıca IOS, Android ve Linux uyumlu cihazlarla da çalışıyor. Bluetooth 2.1 , USB 2.0 ve Wi-Fi bağlantısı var. Brick’ te ayrıca yine bir dot matrix ekran ve hoparlör mevcut.

EV3Hardware-large

Diğer donanımları sayarsak, 3 interaktif servo motor, 2 dokunmatik sensör, kızılötesi arayıcı sensör ve renk sensörü mevcut. Yeni modelde ultrasonik sensör yerine kızılötesi sensör kullanılmış. Bu sensör hem hareket algılayabiliyor hem de uzaklık ölçebiliyor. Ayrıca kızılötesi bir kumandayla robotlar yaklaşık 2 metreden kontrol edilebiliyor. Bu modelde isterseniz dördüncü bir servo motor da ekleyebiliyorsunuz. Bilindiği gibi Lego Mindstorm NXT’ lerde tek bir brick sadece 3 servoyu desteklemekteydi. Setten bu sefere 594 Lego Technic parçası çıkıyor. Bu da 5 ayrı model yapmanıza imkan veriyor.

Lego Minstorms EV3’ de yine diğer versiyonlarındaki gibi, herkesi robot yapmasına imkan veren kolay görsel bir program mevcut. Lego setteki robotu yapmanın 20 dakika süreceğini öne sürüyor.

Lego EV3’ ü yaparken 800’ den fazla öğretmenle görüşerek çocuklara en eğitici oyuncağı yapmayı planlamış.

Bununla beraber yeni model oldukça hızlı ve kesin çalışıyor. Mesela bir hedefe çevirdiğinizde onu nerdeyse hiç ıskalamıyor. Bu Lego’ nun ciddi bir geliştirme sürecine girdiğini gösteriyor. Lego başlangıçta 17 robot modeli sunmayı planlıyor.

Lego Mindstorms EV3’ ün Amerika satış fiyatının 350 dolar olacağı belirtilirken, yeni set 2013 sonbaharında çıkacak.

Türkiye satış fiyatı 1149,90 olarak belirlendi.
http://www.adoreoyuncak.com/mindstorms_2013/ProductDetails.aspx?ProductID=17115

Kaynak: http://ces.cnet.com/8301-34441_1-57562323/get-ready-to-program-legos-mindstorms-ev3-robots-are-here/

lego mindstorms ev3 reptar-1357585559561

 

Lego-EV3-elephant

 

legomind01

 

Intelligent_Brick_1_610x618

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu