Sorting by

×
Tıp ve SağlıkYeni İcatlar

FDA Güneşle Kararan Kontakt Lensleri Onayladı

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi,FDA güneş gözlüğü gibi kararan ilk kontakt lensleri onayladı. Özel bir madde ilavesi ile  parlak ışık geldiğinde lensler otomatik olarak koyulaşıyor, normal ışık veya karanlıkta yeniden şeffaflaşıyor. Yani aynı kolormatik olarak bilinen gözlükler gibi ama teknoloji çok daha küçük bir yüzey üzerinde kullanılarak oldukça minyatürleşmiş. Aslında bu buluşun neden  çok daha önce yapılmadığını düşünmeden edemiyorum.

“Bu kontakt lens, kendiliğinden kararan gözlük teknolojisiyle aynı teknolojiyi taşıyan ilk lens, “ diyor FDA Cihaz ve Radyolojik Sağlık Merkezi’nden Malvina Eydelman.

Johnson & Johnson Vision Care Inc.’s Acuvue Oasys Contact Lenses with Transitions Light Intelligent Technology adı verilen bu yumuşak kontakt lensler miyop ve hipermetrop görme bozukluğu olanlar tarafından 14 güne kadar kullanılabilecekler. Ayrıca bir dereceye kadar astigmat ve anormal göz küresi eğriliğinde de  kullanılabilecek.

2014 yılında sadece ABD’de 40 milyon kişiden fazlası kontakt lens kullanıyor.

24 kişilik klinik çalışmada gece ve gündüz sürüş performansı ölçüldü. Sürüş performansında ve görüşte bir problem yaşanmadığı belirtildi. Yine de göz yaralanmaları,göz kuruluğu, göz enfeksiyonu vb. hastaların kullanmaması gerektiği belirtiyor.

Yeni kontakt lenslerle uyunmaması ve suya maruz bırakılmaması önemle belirtildi.

Kaynak : https://medicalxpress.com/news/2018-04-fda-contact-lenses-sun.html?

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: FDA Güneşle Kararan Kontakt Lensleri Onayladı - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: FDA Güneşle Kararan Kontakt Lensleri Onayladı
  3. Geri bildirim: FDA Güneşle Kararan Kontakt Lensleri Onayladı | Mühendis EVİ
  4. Geri bildirim: FDA Güneşle Kararan Kontakt Lensleri Onayladı - Mühendis EVİ

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu