BilgisayarElektronikİlginç BilimTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYeni İcatlar

EyeTeq Teknolojisi Sayesinde Renk Körleri Renkleri Ayırt Edebilecek

eyeteq
Solda EyeTeq kapalıyken, sağda açıkken .

Spectral Edge, resim işleme şirketi East Anglia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ile geliştirdiği ve STMicroelectronics çiplerine entegre ettiği yeni teknoloji sayesinde renk körü kullanıcılar için yeni bir görüntü teknolojisi sunuyor. EyeTeq adı verilen teknoloji sayesinde renk körü kullanıcılar için TV üreticilerine yeni bir seçenek sunularak renk ayrımı kolaylaştırılıyor.

Tüm dünyada 250 milyon insan, yani dünya nüfusunun % 4’ü ( %8’i erkek) , renk körlüğü yaşıyor. Renk körlerinin büyük kısmı kırmızı ile yeşili ayırmada zorluk yaşıyor ve çoğu bunu grinin tonları olarak görüyor. Yeni teknoloji bunu değiştirmek yerine, görüntüde zekice değişiklikler yaparak, iki gri tonu arasında renk körleri için fark edilebilecek farklar yaratıyor. Spectral Edge, elbette bu teknolojiyi diğer teknolojilere de adapte etmeyi planlıyor ki, belki de gelecekteki televizyonlarda standart olacak. Bu teknoloji gelebilir, çünkü renk körleri için yapılan görüntü işleme , renk körü olmayan diğer bireyler tarafından fark edilemiyor. Böylece her iki taraf da fayda sağlayabilecek.

Bu teknoloji ayrı ekran görüntüsünü yakalayarak, onarıyor ve ekrana tekrar yolluyor, bu  o kadar çabuk oluyor ki, izleyici bunun farkına varamıyor. Firma bu teknolojiyi geliştirmek için birkaç yıldır çip set üzerinde çalışıyor . Ayrıca kullanıcının görme kabiliyetine göre, görüntüyü ayarlayabilmesi için özel bir yazılımı da mevcut. Spektral Edge ‘nin iddiasına göre, gönüllü renk körleri üzerinde yapılan sanal testler ,görüntünün oldukça iyileştiği yönünde. Kullanıcılar özellikle spor karşılaşmaları ve doğa şovlarında renk ayrımında gelişme kaydedilmesini istiyorlar.

Kaynak : TechExplore

Aşağıda Eyetech sunumunu izleyebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: EyeTeq Teknolojisi Sayesinde Renk Körleri Renkleri Ayırt Edebilecek - Tıpacı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu