Sorting by

×
AstronomiBilimFizikMakaleler

Evrenin Genişlemesine Dair İlk Doğrudan Kanıt Bulundu

evrenin genişlemesi teleskop

14 milyar yıl önce evren Büyük Patlama adı verilen sıra dışı bir olayla patlayarak oluştu. İşte saniyenin çok küçük bir fraksiyonunda evren inanılmaz bir hızla genişleyerek en iyi teleskoplarla bir bile gözlenemeyecek kadar büyüdü. Tabi bunların hepsi sadece Büyük Patlama(Big Bang) teorisinden ibaret.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden en son yapılan açıklamaya göre evrenin başlangıcını anlamaya dair önemli bir keşif yapıldı. Kozmik mikrodalga arkaplanında (CMB- cosmic microwave background) başlangıçtan beri var olan B modeline ilişkin kanıt bulundu. B modelleri doğrudan evrenin genişleme periyodundaki kuantum yer çekimsel dalgaları doğrudan gösteriyor. Evrenin oluşmasından sadece 10-36  ila 10-32 saniye sonra oluşan fiziksel proseslerden oluşan  enerji 1016 GeV yani CERN Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) oluşan parçacık çarpışlarındaki enerjiden trilyonlarca kez daha enerjik.

BICEP2 projesinde Güney Kutbu’ndaki teleskop kullanılarak CMB’ deki polarizasyon üzerinde çalışılıyor. Kozmik arka plan radyasyonu havadaki su buharının mikrodalgaları emmesi(absorblaması) nedeniyle yeryüzünde pek çalışılamıyor. Fakat Güney Kutbu 3 km civarındaki yüksekliği ve kışın sıcaklıkların -60C derece civarında seyretmesi nedeniyle uzay tabanlı bir teleskop için dünyadaki en kuru yer oluyor. 10 inçlik BICEP2 teleskopı 150 GHZ’ e kadar radyasyona duyarlı ve yılın 7 günü 24 saati boyunca gözlem yapabiliyor. Bu nedenle CMB polarizasyonuna oldukça duyarlı ölçümler yapabiliyor.

B-modu polarizasyonu CMB polarizasyonunun en şaşırtıcı parçası. B-modu için evrenin ilk oluşum anlarındaki yer çekimsel dalgalar gerekiyor. İşte kozmik şişme(enflasyon) kuantum yer çekimsel dalgalanmalara ve dolayısıyla uzun dalga çekimsel dalgalar dönüşerek B-modunun gözlenmesini kolaylaştırıyor.

Yukarıdaki figürde tanımlandığı gibi kozmik mikrodalga arkaplanında görülen B-modları en eski yerçekimsel dalgaların oluşturduğu basit modelde umulduğundan daha güçlü. B-modunun gücü kuantum yerçekimsel dalgalanmalarının  % 20 ‘sini yansıtıyor.

İşte bu kozmolojinin ve fiziğin sahipsiz hazinesi CMB-B modlarının çalışmalarından elde edilebilir.

bicep2

  • Yerçekimsel dalgalarının doğrudan tespiti
  • Kozmik genişleme prosesinin görüntülenmesi
  • Ultra-yüksek enerjili 10^16 GeV fiziksel prosesleri
  • Şişme modellerindeki sık boğaz
  • Yerçekim alanının nicemlenmesi
  • Kuantum çekiminin simetrik özellikleri

 

Eğer bu varsayımlar doğru çıkarsa BICEP2 gözlemleri gerçekten fiziğin temellerinde tarihi bir gelişme olarak kabul edilebilir. Evrenin başlangıcına ve kuantum çekimine dair daha fazla şey öğrenmek için bu bilgiler bugüne kadar ki verilerden daha yararlı olacaktır.

bicep2-quantum-gravity-cosmic-inflation-historical-observation-2
BICEP2 teleskopu 512 süper iletkenden oluşan mikrodalga dedektörü sayesinde analiz yapıyor. Bu cihaz NASA Jet İtki Laboratuvarlarında (JPL)Yapıldı.

Kaynak : http://www.gizmag.com/bicep2-quantum-gravity-cosmic-inflation-harvard-smithsonian/31245/

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/03/140317125850.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu