AstronomiMakalelerUzay-Zaman

Yeni Ölçümler Evrenin Genişleme Hızının Arttığını Gösteriyor

Kaliforniya Üniversitesi’nden astronomların yaptığı yeni araştırmada ,evrenin genişleme hızına dair yeni ölçümler alındı. Yapılan ölçümler “Hubble sabiti “olarak da bilinen sabitin giderek arttığını , dolayısıyla evrenin genişleme hızı arttığını gösteriyor.

“Bu gelişme büyük bir heyecan ve gizem barındırsa da, benim açımdan oldukça eğlenceli,” diyor Kaliforniya Üniversitesi’nden Fizik Profesörü Chris Fassnacht. Profesör aynı zamanda Hawaii W.M. Keck teleskoplarını kullanan uluslararası SHARP/H0LICOW topluluğunun bir üyesidir.

Araştırma Monthly Notices of the Royal Astronomical Society dergisinde yayınlandı.

 Hubble sabiti evrenin genişlemesini tanımlayan bir sabit olup, kilometresaniyede megaparsek olarak ifade edilir. Astronomlar bu sayede evrenin büyüklüğünü ,yaşını ve cisimler arasındaki uzaklığı tanımlarlar.

Yüksek lisans öğrencileri Geoff Chen, Fassnacht ve arkadaşları çok uzak galaksilerden gelen ışığın kütleçekim mercek etkisinden kaynaklanan bozunumu ve çoklu imajlara ayrılmasını inceledi. Işığın farklı rotalardan gelen gecikmesini ölçerek Hubble sabitini tahmin etmeye çalıştı.

Araştırmacılar Hawaii’deki W.M. Keck teleskoplarındaki adaptif optik teknolojisini kullanarak 76,8 km/saniye /megaparsek olarak tahmin etti. Bir parsek 30 trilyon km’den biraz fazla gelmektedir.. 1 megaparsek ise 1 milyon parsek olduğundan bu çok hassas bir ölçümdür. 2017 yılında H0LICOW ekibi Hubble Uzay Teleskobu’nu kullanarak yine aynı metotla bu değeri ölçerek , tahmini olarak 71,9 olarak yayınlamıştı.

Hubble’ın penceresinden genişleyen evrenin görüntüsü

Yeni Bir Fiziğin İpuçları

Yeni SHARP/H0LICOW tahminleri ise Cepheids adı verilen parlaklığı zamanla değişen yıldızların ölçümleri olan 74,03 ile kıyaslanabilir. Fakat kozmik mikrodalga arkaplanı ile yapılan çok farklı Hubble sabiti tahminleri de var. İşte bu metot Büyük Patlamanın hemen sonrasında oluşan ateş topundan kalan ısıyı yemel alıyor ve Hubble sabitini 67,4 olarak veriyor. Bu varsayılan standart kozmolojik modelin doğru olduğunu gösteriyor.

Chicago Üniversitesi’nden Wendy Freedman ve arkadaşlarının tahmini ise kırmızı dev yıldızların ve süpernovaların parlaklıklarına dayanıyor ve aradaki farkı dolduracak kadar yakın . Hubble sabitini 69,8 olarak veriyor.

30 milyon trilyon km’de 5-6 km/ saniye çok büyük bir fark gibi görünmese de astronomlara zorluk çıkarıyor. Fakat belki de bu sayede evrenin anlamaya dair yeni bir fiziğin ipuçlarına ulaşabiliriz.

Diğer taraftan, belki de bu farklılık metotlarda henüz bilinmeyen sapmalardan kaynaklanıyor olabilir. Bazı bilim insanları bu farklılıkların giderek azalacağını ve tahminlerin iyileşeceğini düşünüyor. Yine de uzak cisimlerin ve kozmik mikrodalgadan türetilen Hubble Sabiti ölçümleri arasındaki fark gittikçe daha stabil hale geliyor.

“Gittikçe daha fazla bilim insanları bir gerilme olduğuna inanıyor. Eğer bir teori ortaya çıkarsa, her şeyi tek seferde açıklamak zorunda kalacak,” diyor Chen.

Ayrıca Washington Post’a konuşan fizikçi Adam Riess diğer bir olasılık olduğunu söylüyor:” Kimsenin ölçümü yanlış değil. Evrende bir şeyler gerçekleşiyor.

Kaynaklar.

https://futurism.com/the-byte/universe-doesnt-look-right

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/10/191023150327.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben bir bilim sitesinde hiç Hubble sabiti konusundaki son bilginin sahibi olmadığım halde bir yorum yapmıştım; evrenin dışında elemente dönüşememiş kabuk maddeler topluluğu, yani artık maddeler topluluğu olabilir diye bir teorim var demiştim. Bu yazıma değer verilmeyip paylaşılmasına izin vermediler. Şu anda anlıyorum ki teorim oldukça doğru gibi görünüyor. Teorime göre bu artık maddeler bireysel olarak çok az bir kütleye sahip olmakla birlikte, evrendeki toplam maddeden kat be kat daha fazla kütleye sahip olabilir. Bir yandan evren genişlemeye devam ederken kabuk maddeler de iç kısma doğru çökme hareketi yapmaktadırlar. Büyük patlamada bu kabuk maddelerin bireysel kütlesi çok az olduğundan en uzak bölgeye ulaşarak genişleme yapmıştır ve hiç bir fotonun ve enerjinin kabuk maddeyi aşarak sonsuza yönelmesini engellemektedir. Bu sayede de evren sonsuza kadar döngülerle var olmayı sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.