Sorting by

×
ElektronikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Esneyip, Bükülebilen Ucuz Dokunmatik Sensör Geliştirildi

Katlanabilir bir tablet ya da telefon bizim için halen hayal gibi gözükse de , British Columbia Üniversitesi’nden bilim insanları bu icatları gerçeğe  dönüştürmek için esnek, şeffaf bir dokunmatik sensör geliştirdi.

Bu sensör silikon tabakalar arasına yerleştirilen çok iletken bir jel içeriyor, böylece farklı dokunma tiplerini tanıyabiliyor. Örneğin; kaydırma, dokunma ve hatta açma, katlama ve bükmeyi algılayabiliyor. Bu özellikler geleceğin katlanabilir ekranları için oldukça kullanışlı olabilir.

“iPhone’lardaki 3D Touch sensörü basıncı algılarken ya da Samsung’un AirView teknolojisi parmak daha dokunmadan algılayabiliyor. Ayıca katlanabilir , şeffaf ve genişleyebilir sensörler de var. İşte bizim cihazımız tüm bu özellikleri tek bir cihazda toplayacak,”diyor doktora öğrencisi Mirza Saquib Sarwar.

Bu prototip geçenlerde Science Advances dergisinde yayınlandı. 5 cm x 5 cm boyunda olan sensör kolayca büyütülebiliyor, jel ve silikon gibi ucuz maddelerden yapılıyor.

“Bu sensörün metrekaresi 1 dolara geldiğinden oda boyutunda yapabilirsiniz, bir duvara, zemine veya vücut gibi şeffaf ve esneyebilir dokunmatik ekran nerde gerekiyorsa kullanılabilirsiniz. Üretmesi oldukça ucuz olduğundan , sağlık monitörü gibi tek kullanımlık aletlerde kullanılması oldukça muhtemel,” diyor Sarwar.

Ayrıca bu sensör robotik derilere entegre edilebilir ve robot-insan etkileşimlerini daha güvenli hale getirebilir,” diyor Uygulamalı Bilimlerden Müdür John Madden.
“Günümüzde makineler insanlardan uzakta duruyor, çünkü muhtemel yaralanmalar olabiliyor. Eğer robot bizim varlığımızı hissederse, etkileşim için bize zarar vermeyecek kadar yumuşak olabilir. Güvenle aletleri onlarla değiştirebilir, onlara zarar vermeden çevreyi güvenli hale getirebiliriz, “diyor Madden.

Yapılan bu buluş sayesinde daha esnek ve ucuz sensörler üretilerek esnek elektroniklerde gelişim sağlanabilir. Tabi yumuşak robotikte de kullanım imkanı olabilir.

Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/03/170315140704.htm

Araştırma referansı :

  1. Mirza Saquib Sarwar et al. Bend, stretch, and touch: Locating a finger on an actively deformed transparent sensor array. Science Advances, 2017 DOI: 10.1126/sciadv.1602200
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geri bildirim: Esneyip, Bükülebilen Ucuz Dokunmatik Sensör Geliştirildi - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: Esneyip, Bükülebilen Ucuz Dokunmatik Sensör Geliştirildi – GerçekBilim – Just for Technology

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu